Szkoła bez dzwonka? To jest możliwe, a nawet pożądane
2023-10-05, 08:10 | aktualizacja 2023-10-05, 08:10
Szkolny dzwonek na lekcję i na przerwę to od wieków symbol szkoły. Ale nie wszyscy są nim zachwyceni, dlatego pojawia się coraz więcej szkół bez dzwonków. Najpierw były to szkoły prywatne, teraz także państwowe. Jak wygląda nauka w takiej szkole, czy uczniowie i nauczyciele są zadowoleni?
- Głośne dzwonki mogą być traumatyzujące dla dzieci z nadwrażliwością słuchową.
- W szkołach bez dzwonków czasu trwania lekcji i przerw pilnują nauczyciele.
Szkoła bez dzwonka, szkoła bez paniki
Od kilku dni wyłączono dzwonek w publicznej szkole podstawowej nr 2 w Świdnicy. Skąd taki pomysł? Bo dla niektórych ten wyczekiwany pierwszy dzwonek może być traumatyczny. – Mamy coraz więcej dzieci z nadwrażliwością słuchową i innymi problemami. Kiedy dzwoni dzwonek mają odruch paniki: podskakują, zatykają uszy – tłumaczy dyrektor szkoły Andrzej Maruszak. – Bliska nam jest idea budzącej się szkoły, czyli zmiany oddolne, które pozwalają na to, że szkoła jest bardziej przyjazna uczniom – dodaje Agnieszka Wołoszyńska, nauczycielka z tej szkoły, wpółpomysłodawczyni projektu.
Brak dzwonka nie oznacza bynajmniej, że jedna lekcja potrwa pół godziny, a druga godzinę: – Lekcje trwają standardowe 45 minut, a czas oczywiście kontrolują nauczyciele – wyjaśnia dyrektor Maruszak.
Brak dzwonków: jakie są efekty?
Uczniowie ewidentnie są zadowoleni: – Jest lepiej, bo jak słyszę dzwonek, to się stresuję – ocenia jeden z uczniów klas młodszych. – Mamy bardzo fajną panią, która nam mówi, kiedy jest przerwa, a kiedy jest lekcja. I jest mniej stresu – potwierdza jego koleżanka.
Również nauczyciele nie mają nic przeciwko. – Nadmierny hałas, to podzielenie przedmiotów od-do bardzo nam utrudniał pracę. Po dwóch latach takiego doświadczenia widzimy, że szkoła może być miła dla ucha, ale może też wprowadzać taką samodyscyplinę – wskazuje Marta Krzesak, dyrektorka niepublicznej szkoły podstawowej „Bliżej dziecka” w Świdnicy. – Szkoła bez dzwonków to jest dla mnie rewelacja: unikamy odruchowego zrywania się dzieci na dźwięk dzwonka – zachwyca się nauczycielka.
Przeczytaj także
- Gwiazdka zamiast jedynki, czyli jak złą ocenę zastąpić pozytywną motywacją
- Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych
- Spektrum autyzmu – wielkie wyzwanie dla uczniów i szkoły
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Szarafin (Polskie Radio Wrocław)
Data emisji: 5.10.2023
Godzina emisji: 7.14
pr