Gwiazdka zamiast jedynki, czyli jak złą ocenę zastąpić pozytywną motywacją
2023-06-03, 10:06 | aktualizacja 2023-06-03, 11:06
Jedna z krakowskich szkół postanowiła odejść od znanego nam systemu oceniania w którym szóstka oznacza "celująco", a jedynka "niedostatecznie". Dyrekcja ma zamiar od nowego roku szkolnego zlikwidować jedynkę i zastąpić ją… gwiazdką. Skąd taki pomysł, jak może on wpłynąć na uczniów?
- W obecnym systemie oceniania najlepszą oceną jest szóstka "celująco", a najgorszą jedynka "niedostatecznie"
- Zastąpienie jedynki gwiazdką ma mieć pozytywny wpływ psychologiczny: nie deprecjonować, nie stygmatyzować ucznia
Nie wiem, ale się uczę
– Ocena niedostateczna kojarzy się z porażką, więc podejmuję pewne próby, czy konsultacje, jak modyfikacje w systemie oceniania mogłyby jeszcze bardziej pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku w oświacie. Nikt nie chce być piętnowany, że nie umie, być stygmatyzowany – mówi Jacek Sitko, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie, gdzie od września będzie także działać liceum. – Jedynkę chciałbym zastąpić gwiazdką, pod którą by się kryło rozwinięcie zdania "uczę się", albo "wiem, że czegoś nie umiem, ale nauczę się w przestrzeni trzech-czterech tygodni" – tłumaczy.
– Pułapką jest to, że w niektórych przedmiotach typu matematyka, jeśli nie ma ciągłości działań, czyli jeśli ktoś nie opanuje funkcji liniowej, to jak potem może przejść do funkcji kwadratowej, logarytmicznej itd. – dodaje.
Kuratorium nie mówi nie
Sam pomysł zastąpienia ocen niedostatecznych gwiazdkami, dyrektor Sitek podpatrzył w VI L.O. w Lublinie, gdzie funkcjonuje już od dwóch lat. – U nas też na pewno się sprawdzi. Uczniów trzeba pozytywnie motywować: jedynka tylko podcina im skrzydła – uważa Bogumił Kramarz, nauczyciel języka francuskiego. Potwierdzają to sami uczniowie: – Czuję się wtedy bardzo słabo ze sobą – mówi jeden z nich. – Gdybyśmy wyeliminowali jedynki, na pewno byłby lepszy humor w szkole – wskazuje.
Krakowskie kuratorium jest pozytywnie nastawione do pomysłu, jednak nie wiadomo jednak, kiedy zostanie on wprowadzony w życie: trzeba dopełnić wszelkich formalności. – Być może nie uda nam się tego zrobić od 1 września tego roku, ale po dopracowaniu systemu bardzo bym chciał, aby to ruszyło od kolejnego roku szkolnego – deklaruje dyrektor Sitek.
Przeczytaj także
- Rośnie liczba ukraińskich asystentów polskich nauczycieli
- "Próbują się dogadać, ale nie potrafią". Uczniowie po powrocie do szkoły nie radzą sobie z emocjami
- Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan, Raf Uzar
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Porębska (Radio Kraków)
Data emisji: 3.06.2023
Godzina emisji: 7.15
pr/ans