Gwiazdka zamiast jedynki, czyli jak złą ocenę zastąpić pozytywną motywacją

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gwiazdka zamiast jedynki, czyli jak złą ocenę zastąpić pozytywną motywacją
Czy zastąpienie jedynek gwiazdkami da uczniom pozytywny impuls do nauki?Foto: Shutterstock.com/Pressmaster

Jedna z krakowskich szkół postanowiła odejść od znanego nam systemu oceniania w którym szóstka oznacza "celująco", a jedynka "niedostatecznie". Dyrekcja ma zamiar od nowego roku szkolnego zlikwidować jedynkę i zastąpić ją… gwiazdką. Skąd taki pomysł, jak może on wpłynąć na uczniów?

  • W obecnym systemie oceniania najlepszą oceną jest szóstka "celująco", a najgorszą jedynka "niedostatecznie"
  • Zastąpienie jedynki gwiazdką ma mieć pozytywny wpływ psychologiczny: nie deprecjonować, nie stygmatyzować ucznia

Nie wiem, ale się uczę

– Ocena niedostateczna kojarzy się z porażką, więc podejmuję pewne próby, czy konsultacje, jak modyfikacje w systemie oceniania mogłyby jeszcze bardziej pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku w oświacie. Nikt nie chce być piętnowany, że nie umie, być stygmatyzowany – mówi Jacek Sitko, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie, gdzie od września będzie także działać liceum. – Jedynkę chciałbym zastąpić gwiazdką, pod którą by się kryło rozwinięcie zdania "uczę się", albo "wiem, że czegoś nie umiem, ale nauczę się w przestrzeni trzech-czterech tygodni" – tłumaczy.

– Pułapką jest to, że w niektórych przedmiotach typu matematyka, jeśli nie ma ciągłości działań, czyli jeśli ktoś nie opanuje funkcji liniowej, to jak potem może przejść do funkcji kwadratowej, logarytmicznej itd. – dodaje.

Kuratorium nie mówi nie

Sam pomysł zastąpienia ocen niedostatecznych gwiazdkami, dyrektor Sitek podpatrzył w VI L.O. w Lublinie, gdzie funkcjonuje już od dwóch lat. – U nas też na pewno się sprawdzi. Uczniów trzeba pozytywnie motywować: jedynka tylko podcina im skrzydła – uważa Bogumił Kramarz, nauczyciel języka francuskiego. Potwierdzają to sami uczniowie: – Czuję się wtedy bardzo słabo ze sobą – mówi jeden z nich. – Gdybyśmy wyeliminowali jedynki, na pewno byłby lepszy humor w szkole – wskazuje.

Krakowskie kuratorium jest pozytywnie nastawione do pomysłu, jednak nie wiadomo jednak, kiedy zostanie on wprowadzony w życie: trzeba dopełnić wszelkich formalności. – Być może nie uda nam się tego zrobić od 1 września tego roku, ale po dopracowaniu systemu bardzo bym chciał, aby to ruszyło od kolejnego roku szkolnego – deklaruje dyrektor Sitek.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:12
JW krakowskiej szkole jedynki chcą zastąpić gwiazdką (Ben and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Porębska (Radio Kraków)
Data emisji: 3.06.2023
Godzina emisji: 7.15

pr/ans

Polecane