Reklama

reklama

Inowłódz – kościół z XII wieku i zamek Kazimierza Wielkiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inowłódz – kościół z XII wieku i zamek Kazimierza Wielkiego
Inowłódz - pomnik Władysława Hermana z kościołem św. Idziego w tleFoto: Shutterstock/Janusz Baczynski

Jeden z najstarszych polskich kościołów oraz zamek pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego – te dwa cenne zabytki zwiedzić można w Inowłodzu, niewielkiej wsi w województwie łódzkim.

  • Inowłódz to wieś gminna położona nad Pilicą, w Dolinie Białobrzeskiej, w województwie łódzkim.
  • W liczącej niespełna tysiąc mieszkańców miejscowości znajdują się dwa niezwykłe zabytki: XII-wieczny kościół św. Idziego oraz pozostałości po zamku wybudowanym za czasów Kazimierza Wielkiego.
  • W Inowłodzu kręcono zdjęcia do serialu "Korona królów". 

O Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Temu XIV-wiecznemu królowi przypisuje się zbudowanie około 50 zamków – pozostałości po jednym z nich znaleźć można w leżącym na południowy wschód od Łodzi Inowłodzu.

Historia zamku w Inowłodzu: od Kazimierza Wielkiego po potop szwedzki  

Inowłodzki zamek po raz pierwszy pojawił się w kronice Janka z Czarnkowa, wydanej pod koniec XIV wieku. Chronił wówczas znajdującą się na rzece Pilicy komorę celną i zabezpieczał szlak handlowy biegnący ze wschodu, przez Sandomierz, aż do Torunia. Przez pewien czas był własnością prywatną, lecz pod koniec stulecia został wykupiony przez Władysława Jagiełłę. Za czasów tego monarchy warownia doczekała się rozbudowy.

W 1515 roku zamek znalazł się w posiadaniu Adama Drzewieckiego i jego rodu. Niedługo potem uległ zniszczeniu w wielkim pożarze. W latach dwudziestych XVI wieku został odbudowany, powiększony i umocniony. Niestety, warownia nie przetrwała wojny ze Szwedami – w latach 50. XVII stulecia popadła w całkowitą ruinę. W XIX wieku rozpoczęto rozbiórkę murów oraz budynków zamkowych, a pozyskane materiały wykorzystano do budowy domów. 

Na początku XXI stulecia pozostałości po zamku zabezpieczono, dokonując przy okazji jego częściowej rekonstrukcji. Prace rozpoczęły się w 2008 roku i trwały cztery lata. Obecnie w budynku znajdują się siedziba Gminnego Centrum Kultury, biblioteka i punkt informacji turystycznej. 

Wymodlony król i kościół w podzięce

Ciekawa historia wiąże się ze znajdującym się w Inowłodzu kościołem św. Idziego. Jego fundatorem był najprawdopodobniej książę Władysław Herman, a pretekstem do wybudowania świątyni miały być cudowne narodziny jego syna, Bolesława Krzywoustego, w 1085 roku. Książę i jego żona Judyta przez długi czas nie mogli doczekać się potomka. Zdesperowani wysłali więc dary i prośbę o modlitwę do zakonników św. Idziego w pewnym francuskim opactwie. To właśnie dzięki wstawiennictwu tego świętego na świat miał przyjść późniejszy król Polski.

Posłuchaj

3:49
Inowłódz – kościół z XII wieku i zamek Kazimierza Wielkiego (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 04.10.2023
Godzina emisji: 10.44

kc

 

Polecane