Czy młodzi pasjonaci robotyki z Zamościa wygrają zawody World Robot Olympiad 2023 w Panamie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy młodzi pasjonaci robotyki z Zamościa wygrają zawody World Robot Olympiad 2023 w Panamie?
W tym roku zawody World Robot Olympiad odbędą się w PanamieFoto: mat. prasowe

Trzech uczniów zamojskiego liceum społecznego wygrało eliminacje do Światowej Olimpiady Robotów 2023, czyli WRO (World Robot Olympiad) w kategorii RoboMission Senior. Dzięki temu zwycięstwu, na początku listopada polecą do Panamy i tam będą rywalizować z najlepszymi drużynami z całego świata.

  • Od blisko 20 lat World Robot Olympiad – WRO – zajmuje się wśród młodych ludzi popularyzacją robotyki oraz przedmiotów STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).
  • Na corocznych zawodach WRO, które tym razem odbędą się w Panamie, oprócz Bozo Team, tworzonego przez licealistów z Zamościa, Polskę będzie reprezentować jeszcze kilka innych zespołów.

Co to jest World Robot Olympiad?

World Robot Olympiad, czyli WRO, powstała w 2004 roku. Jej misją jest rozwijanie kreatywności, projektowania i umiejętności rozwiązywania problemów wśród młodych ludzi z całego świata. A środkiem: ambitne konkursy edukacyjne i działania związane z budowaniem robotów.

WRO poprzez uczenie robotyki chce zainteresować młodych ludzi przedmiotami STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) oraz zainspirować innowatorów jutra. World Robot Olympiad to prawdziwie globalny konkurs poświęcony nauce, technologii i edukacji, z ambitnymi turniejami robotyki. Wykorzystując kreatywność, pomysłowość i metodyczne podejście do problemów, uczniowie rozwijają umiejętności potrzebne do znalezienia wyjścia w każdej sytuacji.

W zawodach biorą udział młodzi ludzie w wieku od 8 do 19 lat w czterech kategoriach (RoboMission, RoboSports, Future Innovators, Future Engineers) i sześciu grupach wiekowych. Podczas zawodów drużyny budują swoje roboty z elementów Lego Mindstorms, ale dozwolone są inne języki programowania i materiały, w zależności od kategorii zawodów.

World Robot Olympiad | What is WRO? | 2023 Movie/YouTube World Robot Olympiad

Pokazać, na co nas stać

I właśnie w kategorii RoboMission Senior mistrzami Polski został Bozo Team składający się z trzech uczniów I klasy I Społecznego LO im. Unii Europejskiej w Zamościu. – Z robotyką zaczęliśmy pracować w czwartej klasie podstawówki. Chodziliśmy między innymi na dodatkowe zajęcia. W ósmej klasie polecieliśmy do Dortmundu na zawody: też reprezentowaliśmy Polskę, w kategorii junior – opowiada Kacper Koper, jeden z członków zespołu. – Długo w tym siedzimy i chcieliśmy z chłopakami pociągnąć naszą pasję i pokazać, na co nas stać – tłumaczy.

– Kiedy rok temu chłopcy rozpoczęli naukę w naszej szkole, od razu zapytali o możliwość stworzenia drużyny robotycznej – potwierdza wicedyrektor liceum i nauczyciel informatyki, Andrzej Garbacik. – Od razu widać było pasję i że to jest ich życie. To jest duża przyjemność ze strony opiekuna takiej drużyny, jeśli ma osoby, które wiedzą, co chcą osiągnąć – dodaje.

Najważniejsze, aby robot nie wyglądał, ale działał

– To do mnie jeszcze nie doszło, ale to naprawdę jest coś wielkiego. Cieszę się. W naszej grupie jestem budowniczym, chociaż to taka umowna rola, bo każdy sobie nawzajem pomaga – mówi Maciej Raczkiewicz. – Te zawody są dla mnie spełnieniem marzeń. To jest moja pasja, a po drugie to dla mnie szansa na przyszłość. Najważniejsze jest to, żeby robot nie wyglądał, ale działał jak najlepiej – dodaje Miłosz Byczuk.

– Robotyka jest dla mnie dużą częścią życia, ponieważ robię to ponad pięć lat. A w drużynie zajmuję się głównie programowaniem – deklaruje Kacper Koper.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

2:59
Bozo Team, czyli trzech licealistów z Zamościa, będzie reprezentować Polskę na zawodach World Robot Olympic w Panamie
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Piela (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 4.10.2023
Godzina emisji: 8.14

pr

Polecane