Reklama

reklama

Zaczął się nowy rok akademicki. Jak studenci dają sobie radę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaczął się nowy rok akademicki. Jak studenci dają sobie radę?
Powstanie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza datuje się na 1919 rok, choć jego tradycje sięgają XVII-wiecznej Akademii Lubrańskiego i posiadającego status uniwersytetu - Kolegium jezuickiego, które utworzono w 1611 roku. Pierwszą nazwą uczelni pojawiającą się w dokumentach jest Uniwersytet Polski w Poznaniu.Foto: Shutterstock / struvictory

Więcej pieniędzy na umiędzynarodowienie uczelni i rozwój Branżowych Centrów Umiejętności. Takie cele na nowy rok akademicki wyznaczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki. W całej Polsce, w blisko 360 szkołach wyższych, naukę rozpoczęło ponad 1,2 mln studentów. Na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza to blisko 12 tysięcy studentów. W jakim nastroju wkraczają w nowy rok akademicki, czego oczekują, jakie mają plany? To sprawdzał Szymon Majchrzak z Radia Poznań.

  • W całej Polsce blisko 65 procent studentów kształci się w trybie stacjonarnym (dziennym). W tym ponad 105 tysięcy studentów to obcokrajowcy. Polska jest jednym z sześciu największych ośrodków akademickich w Europie. 
  • Wraz z początkiem roku akademickiego, wzrasta obciążenie transportu publicznego: studenci, a nie jest to mała grupa, także muszą dojechać na zajęcia.
  • Problemem jest znalezienie odpowiedniego lokum dla studenta: akademiki są obłożone, a znalezienie stancji czy mieszkania na wynajem w dobrej cenie, graniczy z cudem.

"Plan lekcji" jeszcze niegotowy

Pierwszą oznaką, że rozpoczął się rok akademicki jest… tłok w autobusach i tramwajach. Nic w tym dziwnego, skoro na początku października, jak co roku do "zwykłych" pasażerów dołączyła potężna grupa studentów dojeżdżająca na zajęcia do swoich uczelni. Większość spieszy się na godz. 8, część na godziny późniejsze. Niby wiadomo, że istnieje coś takiego jak "akademicki kwadrans", ale mimo wszystko lepiej być punktualnym.

– Cieszę się na spotkanie ze znajomymi, na resztę, mimo wszystko, niespecjalnie. Fajnie byłoby skończyć ten etap w życiu – przyznaje jeden ze studentów. Ale niezbyt przejmuje się faktem, że nie jest jeszcze przygotowany do nowego roku nauki: – Nie mam jeszcze zeszytów, tylko kilka długopisów się znajdzie. "Plan lekcji" też na razie mam jeszcze nie do końca ułożony: podobno idę teraz na zajęcia, ale nie wiem jakie – śmieje się. 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jeden z najstarszych funkcjonujących uniwersytetów w Polsce. Od 2019 roku jest jedną z dziesięciu polskich uczelni posiadających status uczelni badawczej. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jeden z najstarszych funkcjonujących uniwersytetów w Polsce. Od 2019 roku jest jedną z dziesięciu polskich uczelni posiadających status uczelni badawczej.

Gdzie mieszka student?

Najważniejszym problemem jest oczywiście dach nad głową, czyli stancja. A z tym, jak wiadomo, nie jest łatwo: szczęściarze mają miejsce w akademiku; pozostali muszą sobie radzić w inny sposób. – Wynajmuję stancję ze współlokatorami. Trzech nas zostało z sześciu i teraz przystąpiło trzech nowych. Porównując do innych mieszkań nie jest aż tak drogo: 950 zł plus opłaty – opowiada rozmówca Trójkowego reportera. – Oczywiście dorabiam, ale wiadomo, że studenckie zarobki nie są najwyższe. Wiadomo, że rodzice wspomagają finansowo, więc daję radę – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:12
Zaczął się nowy rok akademicki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Szymon Majchrzak (Polskie Radio Poznań)
Data emisji: 3.10.2023
Godzina emisji: 7.10

pr

Polecane