Studia akademickie: nigdy nie jest za późno, aby je zacząć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Studia akademickie: nigdy nie jest za późno, aby je zacząć
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Shutterstock/Tomasz Bidermann

Jak mówi znane przysłowie "na naukę nigdy nie jest za późno". I chociaż odnosi się ono przede wszystkim do nauki tzw. mądrości życiowej, są tacy, którzy traktują je dosłownie. Najlepszym przykładem jest 76-letni pan Zenon z Poznania, który niedawno ukończył jedne studia i w poniedziałek, 4 października, zacznie kolejne.

  • Zenon Lenczewski właśnie ukończył studia na kroatystyce i za tydzień ma wyznaczony termin obrony pracy magisterskiej.
  • Pan Zenon musiał przerwać studia na wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii po protestach studenckich w marcu 1968 roku. Powrócił na nie dopiero po 55 latach: 4 października zaczyna zajęcia.

Student bez ograniczeń

Pan Zenon Lenczewski ma 76 lat i uważa, że to doskonały czas, aby… rozpocząć studia. Żeby było jasne: kolejne studia, gdyż niedawno ukończył studia na wydziale kroatystyki, czyli filologii chorwackiej i za tydzień czeka go egzamin magisterski. Ale nie zwalnia tempa i w poniedziałek, 4 października, zacznie studia chemiczne.

Skąd taki pomysł? – Nic specjalnego się nie zdarzyło: życie dalej się toczy. Kiedy przed wielu laty studiowałem, zasada na uczelniach była taka, że "wiecznym studentem" można było być do 28. roku życia: później studia tylko zaocznie, bądź wieczorowo. Trzy lata temu dowiedziałem się, że, ku mojemu zdumieniu, nie ma ograniczeń wiekowych i człowiek w każdym wieku może iść na studia stacjonarne dzienne – mówi pan Zenon. – Otoczenie mnie trochę zainspirowało: mówili "Czemu nie, spróbuj". I spróbowałem, z doskonałym z mojego punktu widzenia rezultatem: jestem absolwentem kroatystyki i za tydzień mam wyznaczony termin obrony pracy magisterskiej – zdradza.

W czasie swoich studiów pan Zenon skorzystał także z możliwości wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus!

Powrót na studia po ponad pół wieku

Pan Zenon nie poprzestał na jednych studiach i postanowił zacząć następne. Tym razem jest to chemia. Za tym dość dziwnym, wydawałoby się, wyborem kryje się poruszająca historia. – Skończyłem Technikum Chemiczne, które było na bardzo wysokim poziomie: prawie wszyscy z mojej klasy dostawali się na studia. Ja poszedłem na wydział Matematyki, Fizyki i Chemii. Studiowałem i szło mi nieźle, aż przyszedł rok 1968 – wspomina Trójkowy gość. – Niestety, musiałem pójść na urlop dziekański, z którego, z uwagi na sprawy materialne, finansowe, nie wróciłem. Ale po latach natchnęło mnie, aby wrócić – opowiada.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:35
Człowiek uczy się całe życie. Może też studiować (Bed and breakferst/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Zenon Lenczewski (w wieku 76. lat rozpoczyna kolejne studia dzienne)
Data emisji: 30.09.2023
Godzina emisji: 7.43

pr

Polecane