Marzysz o wielkich sukcesach? Zobacz, czego możesz się nauczyć od zawodowych sportowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marzysz o wielkich sukcesach? Zobacz, czego możesz się nauczyć od zawodowych sportowców
Siatkarze reprezentacji Polski podczas treningu w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale przed startem w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w ChinachFoto: PAP/Marian Zubrzycki

Po kolejnym sukcesie polskich siatkarzy rozmawialiśmy w Trójce o tym, dlaczego sytuacja zawodników broniących najwyższych pozycji w rankingach jest o wiele trudniejsza od zawodników dopiero marzących o sięgnięciu po najwyższe trofea. Z pomocą naszego gościa, psycholog Aleksandry Plewki, zastanawialiśmy się także, jakie elementy mentalnego przygotowania sportowców możemy wykorzystać dla poprawy naszego życia zawodowego czy rodzinnego. 

  • Czy zawsze warto dać się porwać emocjom i na czym polega tzw. efekt aureoli?
  • Realna ocena naszych możliwości? Dlaczego jest tak ważna dla obecnych i późniejszych sukcesów?
  • Wytrwałość, rutyna i równowaga. Klucze do sukcesu sportowców i każdego z nas. 

Polacy zwycięskim meczem z Belgią rozpoczęli turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. W drugim spotkaniu pokonali Bułgarię. Sukcesy polskiej reprezentacji silnie wpływają na samopoczucie wielu z nas. – Tutaj działa efekt aureoli, w którym identyfikujące się z naszą drużyną chcemy być częścią tego sukcesu – wyjaśnia psycholog Aleksandra Plewka. 

Jak zachować pokorę będąc na szczycie?

Jak zwraca uwagę Radosław Nałęcz, dużo trudniejsza emocjonalnie jest sytuacja np. sportowców znajdujących się na szczycie niż tych, którzy chcą się na niego dopiero wspiąć. Co się dzieje w głowie sportowca, który ma za sobą pasmo kilkunastu zwycięstw, a przed sobą kolejny mecz? – Dużo ciężej uświadomić sobie, że możliwość przegranej dalej istnieje. Sporą pracą, którą wykonują psychologowie, którzy pracują w sporcie z zawodnikami, jest utrzymanie ich czujności i pomoc w tym, aby nie ulegali złudzeniu poznawczemu, że jesteśmy niezniszczalni i teraz już będziemy do końca wygrywać – wyjaśnia psycholog. Jeśli uwierzymy w naszą niezniszczalność, to doświadczenie późniejszej porażki będzie bardzo dewastujące i może wręcz wpłynąć na dalszą karierę, ocenia ekspertka.  

Jak zauważa rozmówczyni Rafała Nałęcza, ważne jest, aby realistycznie oceniać swoje szanse i możliwości. – Być dumnym ze swoich sukcesów, ale też nie przeceniać siebie i nie nakładać samemu na siebie presji, że my zawsze musimy wygrać – przypomina.

Czego my możemy się nauczyć od sportowców?

Jak zauważa gospodarz audycji "Pora na Trójkę", choć ważne jest, aby pamiętać o aktywnościach fizycznych, bo pomagają one tam dbać o nasze zdrowie, to jednak większości z nas daleko do poziomu zawodowych sportowców. Czego warto się jednak od nich nauczyć? – Na pewno dyscypliny i stałej systematycznej pracy. My w życiu codziennym […] mamy taką tendencję, żeby sobie odpuszczać albo stwierdzić, że wystarczy napracować się raz czy przycisnąć raz na jakiś czas, a efekt będzie tak samo spektakularny, jakbyśmy robili to regularnie, co jest oczywiście nieprawdą – mówi Aleksandra Plewka.

Przeczytaj także:

Nie należy także zapominać, że kluczem do lepszych wyników, nie tylko w sporcie, jest także uregulowany tryb życia. Elementy związane z codzienną rutyną nie tylko działają na nasz organizm uspokajająco, ale także pozwalają nam lepiej dostosowywać nasze kolejne kroki do obecnych możliwości. 

Nie mniej ważne jest także zachowanie balansu. – Mogę sporo trenować, sporo nad sobą pracować, ale też potrzebuję zwykłych przyjemności codziennych tylko i wyłącznie dla mnie – przypomina psycholog. 


Posłuchaj

4:11
Jakie elementy mentalnego przygotowania sportowców możemy wykorzystać w codziennym życiu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 2.10.2023
Godzina emisji: 7.39

gs

Polecane