Co daje ludziom kontakt z naturą? Wiedza praktyczna i naukowe obserwacje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co daje ludziom kontakt z naturą? Wiedza praktyczna i naukowe obserwacje
Bliski kontakt z przyrodą obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie.Foto: Shutterstock/baranq

Obcowanie z naturą koi nerwy i poprawia nastrój, dlatego coraz częściej uciekamy z miast na łono przyrody. Naukowcy odkryli nawet znajdujące się w glebie bakterie, które mają właściwości terapeutyczne.

  • Badania naukowe potwierdzają, że bliski kontakt z przyrodą obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie.
  • Już od czasów starożytnych osobom chorym psychicznie zalecano pracę w ogrodzie.
  • W czasie lockdownu związanego z pandemią w internecie pojawiła się fala zapytań dotyczących roślin, zwierząt i ogrodnictwa - wynika z badań, których wyniki opublikował magazyn "Ecology and Society".
  • W ostatnich latach wzrosła popularność ogródków działkowych i mieszkań z dostępem do własnego ogródka.

O tym, że kontakt z naturą jest niezmiernie ważny, wiedzieli już starożytni. Przy miejscach odosobnienia dla chorych psychicznie zakładano ogrody, w których pacjenci mogli oddawać się pracy. – Już wtedy zauważono tonizujący i uzdrawiający wpływ przebywania w naturze – mówi architekt krajobrazu Izabela Zalewska-Kantek. 

Powrót do natury dzięki zamknięciu w domu

My, współcześnie żyjący ludzie, o dobrodziejstwach płynących z obcowania z przyrodą przekonaliśmy się dobitnie podczas lockdownu towarzyszącego pandemii. Jak wykazały badania, internet pękał wówczas w szwach od zapytań o to, co znajduje za naszymi oknami. – Ludzie wyszukiwali najczęściej rzeczy związane z obserwacją ptaków i roślin, a także z ogrodnictwem – mówi współautorka badań dr Magdalena Lenda z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

W pandemii nasilił się także trend poszukiwania mieszkań z oknami wychodzącymi na las, kwiecistą łąkę czy choćby pole. – Ten dodatek w postaci ładnego widoku jest czymś, co często rozstrzyga o zakupie danego mieszkania – przyznaje Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Bakterie w roli terapeuty?

Popularność zyskały przy okazji znajdujące się na parterze mieszkania z ogródkiem, a coraz więcej osób interesuje się również zakupem działki na terenach miejskich ogródków działkowych. Co ciekawe, naukowcy odkryli zaskakujące korzyści płynące z grzebania w ziemi. – W glebie znajdują się bakterie, których metabolity wpływają pozytywnie na nastrój ludzi, na przykład z depresją – tłumaczy dr Lenda. 

Czyżby oznaczało to, że porzekadło o dzieciach, które dzielą się na te szczęśliwe i te czyste, ma zastosowanie także u ludzi dorosłych?

Posłuchaj

2:52
Co daje ludziom kontakt z naturą? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 26.09.2023
Godzina emisji: 6.19

Polecane