Przed nami XV Festiwal Filmowy NNW. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przed nami XV Festiwal Filmowy NNW. Na co warto zwrócić uwagę?
Gala finałowa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 2022. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowiekaFoto: PAP/Jan Dzban

– Festiwal zrodził się z idei bycia pomostem dla różnych środowisk filmowych zajmujących się polskimi drogami do wolności. Ciągle obserwuję, co się w branży filmowej dzieje, i stwierdziłem – patrząc na inne festiwale, zwłaszcza w Cannes w tym roku – jak prężnym wydarzeniem jest market filmowy i jak potrzebny jest on w Polsce – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, opowiadając o festiwalowych nowościach. 

  • Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbędzie się od 27 do 30 września w Gdyni.
  • Market filmowy, czyli co nowego na festiwalu NNW. 
  • Festiwal NNW 2023 - co, gdzie, kiedy: na jakie wydarzenia szczególnie warto zwrócić uwagę?

– Zaczynamy filmem, który jest już w kinach i ma dobre przyjęcie. W tym roku ważna rocznica związana z rotmistrzem Pileckim i są inne akcenty o rotmistrzu na festiwalu, więc stwierdziliśmy, że warto, żeby ten obraz był filmem otwarcia – mówi dyrektor wydarzenia Arkadiusz Gołębiewski. Jak przypomniał gość Anny Popek wstęp nie tylko na "Raport Pileckiego", ale i na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny, choć na wiele wydarzeń obowiązują zaproszenia. 

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci rozrasta się z każdym rokiem. Tegoroczna edycja to prawie 250 różnych wydarzeń. Festiwalowe prezentacje to nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka. W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych uczestnicy Festiwalu NNW oglądają filmy z całego świata. Wiele z nich nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu. Filmy Festiwalu NNW co roku ocenia jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.

Jak zmienia się Festiwal NNW?

Arkadiusz Gołębiewski przyznał, że starał się nie dodawać dużo nowych elementu do wydarzenia, które i tak jest bardzo bogate, ale czasem życie pisze inne scenariusze. – Festiwal zrodził się z idei bycia pomostem dla różnych środowisk filmowych zajmujących się polskimi drogami do wolności. Ciągle obserwuję, co się w branży filmowej dzieje, i stwierdziłem – patrząc na inne festiwale, zwłaszcza w Cannes w tym roku – jak prężnym wydarzeniem jest market filmowy i jak potrzebny jest on w Polsce. Żaden festiwal nie prowadzi takiego miejsca, gdzie mogą się zjechać producenci, dystrybutorzy, gdzie można prowadzić różne działania pomocowe, jak spotkania z prawnikami PISF  – opowiada gość Trójki. Jak zwraca uwagę, wiele z obrazów opowiadających o mniej znanych elementach polskich dróg do wolności przechodzi bez echa i historie, które dokumentują, pozostają zapomniane. Market filmowy ma być dla nich wsparciem do wypłynięcia na szerokie wody. 

Festiwal NNW 2023 - co, gdzie, kiedy? 

Cztery festiwalowe dni wypełnia co roku ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to filmowe pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę składają się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem filmowców, historyków, publicystów, twórców i opozycjonistów; wystawy, koncerty i spektakle; promocje książek czy wydarzenia dedykowane Polonii.

Przeczytaj także:

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat Festiwal ma charakter międzynarodowy.

W audycji także:

• Jan Skibicki o lokalnych i naturalnych polskich jabłkach;
kuratorka Katarzyna Haber o wystawie "Jan Matejko. Przedobrazy" w Kordegardzie.

Posłuchaj

49:56
Przed nami XV Festiwal Filmowy NNW. Na co warto zwrócić uwagę? (Leniwe popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 24.09.2023
Godzina emisji: 13.07

materiały prasowe/gs

Polecane