Fernando Santos pożegnał się z reprezentacją Polski. Kto przejmie stery?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fernando Santos pożegnał się z reprezentacją Polski. Kto przejmie stery?
Po 232 dniach Fernando Santos rozstał się z piłkarską reprezentacją PolskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Fernando Santos odchodzi z polskiej reprezentacji. W środę (13.09) Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o zwolnieniu portugalskiego szkoleniowca, za którego kadencji gra kadry pozostawiała wiele do życzenia. Jednocześnie rozpoczęły się spekulacje dotyczące następcy Santosa – komu przypadnie zadanie postawienia reprezentacji na nogi?

  • 13 września PZPN poinformował o rozwiązaniu kontraktu z Fernando Santosem. Portugalczyk prowadził piłkarską reprezentację Polski przez 232 dni.
  • Pod wodzą szkoleniowca kadra rozegrała sześć meczów; trenerowi zarzucano m.in. brak wizji i atmosfery w drużynie.
  • Kto zostanie nowym trenerem Biało-Czerwonych? Wśród kandydatów pojawiają się głównie Polacy.

Funkcję selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos sprawował przez 232 dni. W tym czasie przeprowadził dziesięć treningów z kadrą. Pod jego wodzą kadra rozegrała sześć meczów; przełożyło się to na trzy zwycięstwa i tyle samo porażek.

Nowy trener reprezentacji Polski. Kiedy poznamy nazwisko selekcjonera?

Bezpośrednim powodem do rozstania z Portugalczykiem była niedawna porażka z Albanią (0:2) w eliminacjach do Euro 2024. Choć Santos zapewniał po meczu, że nie zamierza podać się do dymisji, a prezes PZPN Cezary Kulesza nie wspominał o zwolnieniu szkoleniowca, 13 września związek opublikował komunikat o rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron.

Rozstanie z Fernando Santosem oznacza, że PZPN musi teraz znaleźć nowego selekcjonera. Jak przekazał sekretarz związku Łukasz Wachowski, poszukiwania następcy mogą się zakończyć 20 września – wtedy ma obradować zarząd PZPN.

Najczęściej czytane:

Fernando Santos zwolniony. Wszystkie grzechy selekcjonera

Co zawiniło w przypadku portugalskiego szkoleniowca? Zdaniem byłego reprezentanta Polski, Andrzeja Niedzielana, w kadrze brakowało komunikacji między piłkarzami i trenerem. – Komunikacji nie było i w zasadzie nie ma. A co za tym idzie, mam wrażenie, chemii między piłkarzami a trenerem również nie ma. Wiadomo, że wyniki budują atmosferę – mówi sportowiec.

Z kolei Dariusz Urbanowicz z redakcji sportowej radiowej Trójki zwraca uwagę, że wiele osób zarzucało Fernando Santosowi brak wizji prowadzenia kadry. – Jako argument podawano brak wprowadzania debiutantów do składu. Nade wszystko to była kostropata gra i męczarnia z drużynami pokroju Wysp Owczych. (...) Nie ma wyników, atmosfery ani ładnej gry – komentuje dziennikarz.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Ruszyła karuzela nazwisk

Dla dobra polskiego futbolu trzeba ratować sytuację. Niech to bierze Papszun (Marek Papszun, były trener Rakowa Częstochowa  red.). Niech to weźmie w końcu Polak, który wie, co w trawie piszczy i jakich ma piłkarzy; przecież zna ich i oglądał. Wydaje mi się, że trzeba dać szansę Polakowi, a nie brnąć dalej w ten sam deseń, co widzieliśmy. (...) To może być dobry początek, taka nutka czegoś lepszego. Niech będzie to nutka z nowym trenerem: Polakiem, który ma olbrzymi potencjał jako fachowiec i szkoleniowiec, aby odbudować dobre imię reprezentacji – apeluje Piotr Czechowski, kolejny z byłych reprezentantów.

Według ekspertów nowym selekcjonerem Biało-Czerwonych zostanie trener z Polski. Poza Markiem Papszunem w gronie potencjalnych następców Fernando Santosa pojawiają się Jan Urban, trener Górnika Zabrze, selekcjoner kadry U-21 Michał Probierz oraz Maciej Skorża, który obecnie prowadzi japońską drużynę Urawa Red Diamonds.

Najczęściej jako idealnego kandydata wskazuje się Marka Papszuna, który po zdobyciu mistrzostwa Polski odszedł z klubu. – Obecnie pracuje jako ekspert telewizyjny, więc jest na takim trenerskim bezrobociu – przypomina Dariusz Urbanowicz.

Posłuchaj

6:51
Fernando Santos pożegnał się z reprezentacją Polski. Kto przejmie stery? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 14.09.2023
Godzina emisji: 8.14

qch

Polecane