Paryż 2024: olimpiada z mniejszym śladem węglowym, bardziej eko i wege

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paryż 2024: olimpiada z mniejszym śladem węglowym, bardziej eko i wege
Igrzyska Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia w stolicy FrancjiFoto: Shutterstock.com/Keitma

Francja, która chce zmniejszać spożycie mięsa, podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu będzie oferować sportowcom więcej dań opartych na białkach roślinnych. Nie oznacza to bynajmniej, że sportowcy będą musieli przechodzić na dietę wegetariańską: nie ma jeszcze dokładnego menu, ale wśród ponad 500 propozycji, obejmujących również dania z tradycyjnej kuchni francuskiej, jedynie 33 procent będzie opartych na białkach roślinnych.

  • Olimpiada w Paryżu odbędzie się w dniach 26.07-11.08. 2024. Weźmie w niej udział ok. 15 tys. sportowców z całego świata.
  • Firma odpowiadająca za wyżywienie olimpijczyków zapowiada, że w menu obejmującym ponad 500 potraw tylko 1/3 będzie wegetariańska bądź wegańska i każdy sportowiec znajdzie coś dla siebie.

Więcej owoców i warzyw

Nie ma jeszcze pełnego menu olimpijskiego, jednak opracowujący je specjaliści zdradzili podstawowe założenia jego kompozycji: więcej produktów lokalnych, więcej dań z warzyw i owoców, mniej białka mięsnego. Przedstawili też kilka proponowanych dań: to m.in. risotto z komosy ryżowej, dania z roślin strączkowych, warzywne musli czy indyjski dahl z zielonej soczewicy. Czy to oznacza, że w menu zabraknie dań tradycyjnej kuchni francuskiej, która jest bogata w produkty mięsne i rybne? – Dobra dla planety dieta, oparta na białkach roślinnych i roślinach strączkowych, nie dla wszystkich sportowców jest odpowiednia – powiedziała Helene Defrance z komisji sportowców komitetu organizacyjnego Paryż 2024, dietetyczka i medalistka olimpijska w żeglarstwie. Dlatego firma odpowiadająca za wyżywienie deklaruje, że jedynie 33 procent spośród ponad 500 pozycji żywieniowych będzie opartych na białkach roślinnych.

Ekologia i produkty regionalne

Organizatorzy paryskiej olimpiady chcą pokazać, że stawiają na ekologię i że nawet przy takich wielkich imprezach można zmniejszyć ślad węglowy, korzystając np. z produktów regionalnych. I przekonują, że każdy sportowiec znajdzie w karcie dań to, czego potrzebuje. Jednocześnie chcą zachęcić sportowców, ale również kibiców, do ograniczenia spożycia mięsa i dobrego odżywiania.

Warto przy okazji podkreślić, że wielu sportowców stosuje wegetariańską bądź wegańską dietę. Należy do nich uznawany za najlepszego tenisistę świata Serb Novak Djoković, który będzie jednym z 15 tys. sportowców, którzy latem 2024 roku powalczą o olimpijskie medale. Czy menu francuskich szefów kuchni przypadnie im do gustu?

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:30
Co będą jedli olimpijczycy w Paryżu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Stefan Foltzer
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 7.14

pr

Polecane