Pałac w Łomnicy: perła Kotliny Jeleniogórskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Łomnicy: perła Kotliny Jeleniogórskiej
Pałac w Łomnicy Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Kotlina Jeleniogórska to prawdziwe zagłębie pięknie położonych pałaców. Część jest odrestaurowana, część, niestety, popada w coraz większą ruinę. Pałac w Łomnicy jest bodaj pierwszym, który po przemianach polityczno-gospodarczych przełomu lat 80. i 90. XX wieku odzyskał swój dawny blask. Dzisiaj przyciąga turystów z Polski i zagranicy, głównie z Niemiec.

  • Najstarsze informacje o Łomnicy pochodzą z początków XIV wieku. Pałac powstał dopiero w połowie XVII wieku.
  • Wielokrotnie przebudowywany, dzisiaj należy do najpopularniejszych miejsc Kotliny Jeleniogórskiej.

Centrum kulturalno-towarzyskie

Najstarsze informacje o Łomnicy pochodzą z ok. 1300 roku. Jednak sam pałac, w stylu wczesnobarokowym, wybudowano dopiero w połowie XVII wieku, kiedy dobra były własnością rodziny von Tomagnini. Z tego czasu pochodzi korpus pałacu oraz dwa narożne alkierze. Przebudowa nastąpiła w latach 1705-1725, kiedy budowlę powiększono, przebudowano wnętrza, zmieniono elewacje.

Niedługo potem dobra w Łomnicy przeszły w ręce Christiana Mentzla, jednego z najbogatszych kupców jeleniogórskich. W tym czasie Kotlina Jeleniogórska była centrum życia politycznego i kulturalnego, a sam Mentzel był jedną z najważniejszych jego postaci. Mecenas sztuki, cechmistrz jeleniogórskiego cechu kupieckiego zadbał o pałac w Łomnicy, tworząc z niej jeden z ważniejszych ośrodków życia towarzyskiego i kulturalnego regionu. Jego syn, Christian Gottfried Mentzel, przebudował pałac i zbudował obok tzw. Dom Wdowy w stylu klasycystycznym. Założył także romantyczny park otaczający posiadłość, którego część przetrwała do dzisiaj.

Wystawy, koncerty, imprezy kulturalne

W 1835 roku pałac w Łomnicy trafił do rodziny von Küster. Pierwszym gospodarzem był poseł Karl Gustaw von Küster, który już w 1838 roku rozpoczął prace w pałacu. Projektem zajął się architekt Albert Tollberg. – Zmieniono układ wnętrz, pałac powiększono poprzez dobudowanie drugiego piętra. Hol wejściowy zyskał bardzo reprezentacyjną formę, poprzez dodanie wewnątrz kolumn, ponownie zmieniono wygląd elewacji – opisuje Marek Gaworski, autor książek i przewodników poświęconych pałacom i zamkom na ziemiach polskich. – Prowadzono też prace w parku, do których przyłożył się Peter Lehm, bardzo znany architekt krajobrazu – wskazuje.

Muzeum Pałacu Łomnica - wystawa "Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica"/YouTube Pałac Łomnica


Obecnie w Domu Wdowy znajduje się restauracja i hotel. Przy pałacu działa Fundacja Dominium Łomnica, której celem jest ochrona zagrożonego krajobrazu kulturowego, wspieranie działań miejscowych i ponadregionalnych instytucji, które o ten krajobraz dbają. Elementem działalności jest organizacja wystaw, koncertów i imprez kulturalnych. W pałacu znajduje się stała wystawa „Dolina zamków i ogrodów – Kotlina Jeleniogórska – wspólne dziedzictwo” oraz wystawy czasowe. W skład założenia wchodzi także niedawno odremontowany folwark, który także jest udostępniony zwiedzającym i pełni funkcję handlowo-gastronomiczną (wyroby z lnu, produkty regionalne, piekarnia, restauracja, kuźnia). 

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:56
Pałac w Łomnicy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 7.09.2023
Godzina emisji: 10.44

mat.prasowe/pr

Polecane