Łęki Kościelne – modrzewiowy dworek, w którym bywała rodzina Połanieckich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łęki Kościelne – modrzewiowy dworek, w którym bywała rodzina Połanieckich
"Rodzina Połanieckich", reż. Jan RybkowskiFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Dobrze zachowane dwory, pałace i zamki to w Polsce rzadkość z uwagi na wojenne losy Rzeczpospolitej. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na drewniany dworek w Łękach Kościelnych – jeden z nielicznych, który przetrwał blisko 300 lat, a na dodatek jest niezwykle ciekawie położony.

  • Modrzewiowy dworek w Łękach Kościelnych został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku, choć niektórzy badacze uważają, że mógł powstać już pod koniec wieku XVII.
  • Jest to bodaj jedyny w Polsce przykład tak dobrze zachowanego dworku wybudowanego na kopcu i, niczym zamek obronny, otoczonego wodą.

Typowo polski, modrzewiowy

Kopiec, na którym stoi dworek, jest dużo od niego starszy, a przeprowadzone badania wskazują, że w tym miejscu istniały wcześniej inne budowle. Wiele elementów wskazuje, że obecny późnobarokowy i klasycystyczny w stylu dworek powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak niektórzy badacze datują go nawet na koniec wieku XVII. – Dwór powstał na planie prostokąta z ciekawym, czterosłupowym gankiem w głównej części i podobnym w tylnej fasadzie. Nakryty jest typowym polskim dachem mansardowym, krytym gontem, z małymi okienkami, zwanymi powiekami – opisuje go Marek Gaworski, znawca polskich pałaców i zamków. – Wewnątrz budowli zastosowano dwutraktowy układ pomieszczeń, z sienią i głównym salonem pośrodku dworu – dodaje.

Filmowa uroda

Dworek jest otoczony malowniczym, XIX-wiecznym parkiem, co całej budowli dodaje jeszcze uroku. W niezłym stanie dworek przetrwał wojnę i później należał do stadniny koni  pełnił wówczas funkcje biurowe. To zapobiegło jego dewastacji. Od lat 60. XX w. otoczony opieką konserwatorską, ostatecznie, już w wieku XXI, trafił w prywatne ręce, a nowy właściciel pieczołowicie go odnowił.

Łęki Kościelne są położone ok. 50 km na północ od Łodzi, a więc stosunkowo niedaleko. Niezaprzeczalna uroda dworku i jego otoczenia sprawiła, że pojawił się w kilku produkcjach filmowych, m.in. "Romansie z intruzem" (1984) oraz "Historii kina w Popielawach" (1998). Największą jednak rolę "zagrał" w niezwykle popularnym serialu "Rodzina Połanieckich" (1978).

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:39
Łęki Kościelne - uroczy, "filmowy" dworek modrzewiowy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.09.2023
Godzina emisji: 10.48

pr

Polecane