Dworkowe muzeum w Koszutach, które warto odwiedzić
Dwór w Koszutach, który jest dziś siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej, urządzono w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby jego mieszkańcy opuścili go ledwie przed chwilą. Sam budynek, oprócz tego, że jest po prostu urokliwy, ma bardzo ciekawą historię.
Zabytkowy pałac we wsi Koszuty. Powstał około 1760 r.
Foto: Shutterstock/michalwojtkowiak
- Historia Koszut sięga XIV wieku, jednak pierwszy dworek powstał tu pod koniec XVI wieku. Obecny, sto lat później postawiono w jego miejscu
- Dzisiaj w dworku w Koszutach jest Muzeum Ziemi Średzkiej ze stałą ekspozycją pt.: "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce"
Szlachecki dworek
– Historia Koszut sięga XIV wieku: początkowo były w posiadaniu rodu Koszuckich aż do końca XVII stulecia. Prawdopodobnie wtedy, około 1586 roku w majątku powstał pierwszy dwór, który został przebudowany w drugiej połowie XVIII wieku – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników poświęconych polskim zamkom i pałacom. – Dokonał tego ówczesny właściciel Koszut, Józef Zabłocki – wskazuje.
– Nowy dwór powstał na bazie tego, co wcześniej tam było, z wykorzystaniem fundamentów dawnej budowli. Wzniesiono go na bazie prostokąta z częściowo mieszkalnym poddaszem, a w jego narożach powstały alkierze, które w kolejnych latach powiększono – opisuje Koszuty Trójkowy gość. – W części ogrodowej powstał owalny piętrowy ryzalit, a sam dwór jest nakryty wysokim, mansardowym dachem. Jego alkierze wieńczą baniaste hełmy – wskazuje.
Przeczytaj także
- Brodnica – potężny zamek, z którego została tylko wieża i podziemia
- Niepołomice – ulubione miejsce wypoczynku polskich królów
- Zamek w Pułtusku. Mieszanka elementów renesansowych, barokowych i klasycystycznych
Wojenne i powojenne losy
W czasie wojny okupacyjne władze przekazały Koszuty niemieckiej rodzinie. Po wojnie majątek trafił w ręce skarbu państwa. Początkowo w murach dworu mieścił się szpital wojskowy, a potem – szkoła podstawowa. Ostatecznie po latach urządzono w nim muzeum.
Obecnie jest tu stała ekspozycja pt.: "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce". Pomieszczenia ekspozycyjne wyposażone są w meble, przedmioty codziennego użytku i obrazy z XVIII, XIX i początku XX wieku, oddając realia siedziby drobnej szlachty z przełomu XIX i XX wieku. Sposób ekspozycji sprawia, że ma się wrażenie, jakby zaraz mieli nas przywitać gospodarze.
Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii - Koszuty/YouTube Narodowy Instytut Dziedzictwa | TV NID
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 9.40
pr