Dworkowe muzeum w Koszutach, które warto odwiedzić
2023-03-01, 10:03 | aktualizacja 2023-03-01, 13:03
Dwór w Koszutach, który jest dziś siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej, urządzono w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby jego mieszkańcy opuścili go ledwie przed chwilą. Sam budynek, oprócz tego, że jest po prostu urokliwy, ma bardzo ciekawą historię.
- Historia Koszut sięga XIV wieku, jednak pierwszy dworek powstał tu pod koniec XVI wieku. Obecny, sto lat później postawiono w jego miejscu
- Dzisiaj w dworku w Koszutach jest Muzeum Ziemi Średzkiej ze stałą ekspozycją pt.: "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce"
Szlachecki dworek
– Historia Koszut sięga XIV wieku: początkowo były w posiadaniu rodu Koszuckich aż do końca XVII stulecia. Prawdopodobnie wtedy, około 1586 roku w majątku powstał pierwszy dwór, który został przebudowany w drugiej połowie XVIII wieku – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników poświęconych polskim zamkom i pałacom. – Dokonał tego ówczesny właściciel Koszut, Józef Zabłocki – wskazuje.
– Nowy dwór powstał na bazie tego, co wcześniej tam było, z wykorzystaniem fundamentów dawnej budowli. Wzniesiono go na bazie prostokąta z częściowo mieszkalnym poddaszem, a w jego narożach powstały alkierze, które w kolejnych latach powiększono – opisuje Koszuty Trójkowy gość. – W części ogrodowej powstał owalny piętrowy ryzalit, a sam dwór jest nakryty wysokim, mansardowym dachem. Jego alkierze wieńczą baniaste hełmy – wskazuje.
Przeczytaj także
- Brodnica – potężny zamek, z którego została tylko wieża i podziemia
- Niepołomice – ulubione miejsce wypoczynku polskich królów
- Zamek w Pułtusku. Mieszanka elementów renesansowych, barokowych i klasycystycznych
Wojenne i powojenne losy
W czasie wojny okupacyjne władze przekazały Koszuty niemieckiej rodzinie. Po wojnie majątek trafił w ręce skarbu państwa. Początkowo w murach dworu mieścił się szpital wojskowy, a potem – szkoła podstawowa. Ostatecznie po latach urządzono w nim muzeum.
Obecnie jest tu stała ekspozycja pt.: "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce". Pomieszczenia ekspozycyjne wyposażone są w meble, przedmioty codziennego użytku i obrazy z XVIII, XIX i początku XX wieku, oddając realia siedziby drobnej szlachty z przełomu XIX i XX wieku. Sposób ekspozycji sprawia, że ma się wrażenie, jakby zaraz mieli nas przywitać gospodarze.
Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii - Koszuty/YouTube Narodowy Instytut Dziedzictwa | TV NID
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 9.40
pr