Koncert Niepodległości "Niepokorne", poświęcony kobietom zasłużonym dla historii Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koncert Niepodległości "Niepokorne", poświęcony kobietom zasłużonym dla historii Polski
Anna Walentynowicz będzie jedną z bohaterek Koncertu Niepodległości "Niepokorne"Foto: Robson90/Shutterstock.com

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 16 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta, reżyser i producent Jacek Górski. W tym roku Koncert Niepodległości odbędzie się po raz ósmy i – pod nazwą "Niepokorne" – będzie poświęcony kobietom zasłużonym dla Polski.

  • Koncert Niepodległości "Niepokorne" odbędzie się 1 września w Sali BHP Stoczni Gdańsk.
  • W trakcie koncertu zostanie przedstawionych kilkadziesiąt biogramów kobiet zasłużonych dla historii Polski.
  • To matki, żony, córki, które dbały o wychowanie patriotyczne w czasach, kiedy mężczyzn nie było: byli na zesłaniu albo po prostu zginęli. Ale także te kobiety, które ramię w ramię z mężczyznami na pierwszej linii frontu walczyły o niepodległość – tłumaczy Jacek Górski.

Bliska sercu edycja "Niepokorne"

W ciągu minionych 15 lat poszczególne edycje koncertów Niepodległości miały różne tematy. Była m.in. edycja "Młode wilki", o młodzieży zaangażowanej w walkę o niepodległość, edycja "Poland", mówiąca o Polakach walczących za wolność innych narodów, a także edycja "Za naszą i waszą wolność", poświęcona mniejszościom narodowym. – Jedną z nich, bardzo bliska naszym sercom, jest właśnie edycja "Niepokorne", dedykowana wspaniałym Polkom. To matki, żony, córki, które dbały o wychowanie patriotyczne narodu w czasach, kiedy mężczyzn nie było: byli na zesłaniu albo po prostu zginęli. Ale także te kobiety, które ramię w ramię z mężczyznami na pierwszej linii frontu walczyły o niepodległość – tłumaczy Jacek Górski, reżyser i producent Koncertu Niepodległości "Niepokorne".

Od Dobrawy do Anny Walentynowicz

– Cała opowieść to praktycznie 10 wieków historii Polski, to kilkadziesiąt biogramów, które w gigantycznym skrócie chcemy przedstawić, zapowiadając poszczególne utwory. Zaczynamy od opowieści o księżnej Dobrawie, żonie Mieszka I, od której tak naprawdę zaczyna się nasza historia: historia państwowości i związany z tym chrzest Polski. A kończymy na postaci współczesnej, na Annie Walentynowicz. Po drodze jest mnóstwo kobiet, pań zaangażowanych praktycznie w każde powstanie, każdy wybuch, każdą wojnę. Wszędzie tam były kobiety, które albo wspierały tych rycerzy, żołnierzy, albo ramię w ramię z nimi, często w męskim ubraniu, udając mężczyzn, szły na pierwszą linię – opowiada Trójkowy gość. – Trzy osoby są szczególne, bo to są osoby związane z Gdańskiem. Erwina Barzychowska, 10-letnia dziewczynka, która zginęła w czasie obrony Poczty Gdańskiej, Danuta Siedzikówna "Inka", zamordowana w więzieniu na Kurkowej w roku 1946 (…), i Anna Walentynowicz, w obronie której wybuchły strajki w sierpniu 1980 roku – wymienia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:35
Koncert Niepodległości "Niepokorne" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Jacek Górski (reżyser Koncertu Niepodległości)
Data emisji: 30.08.2023
Godzina emisji: 14.13

pr

Polecane