Kaszuby, zagadka miłości i święto teatru w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kaszuby, zagadka miłości i święto teatru w "Trójce pod księżycem"
Kaszubska obsesja Michała Szlagi Foto: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Festiwal teatralny w Awinionie, Festiwal Szekspirowski w Trójmieście oraz wystawa "Kaszubska obsesja Michała Szlagi" – to były tematy najnowszego wydania "Trójki pod księżycem".

Od 1947 roku (z przerwami na strajki i pandemię) lipiec jest miesiącem najważniejszego festiwalu teatralnego, który odbywa się w Awinionie. Jego 77. edycja rozpoczęła się 5 lipca, a zakończy się w najbliższy wtorek (25.07).

W tym roku Festival d'Avignon odbywa się "pod specjalnym nadzorem", podobnie jak niedawne obchody Święta Narodowego Francji. Dyrektorem imprezy jest słynny portugalski reżyser Thiago Rodrigues. W audycji połączyliśmy się z Awinionem, gdzie od lat festiwal obserwuje i komentuje krytyk teatralny i bloger Tomasz Domagała.

Wprawdzie miesiącem Gdańska jest od 1980 roku sierpień, ale już pod koniec lipca (26.07) w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpoczyna się 27. edycja jednego z najsłynniejszych festiwali Szekspirowskich Europy.  

Na 28 lipca Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaplanował wakacyjną premierę, która pokazywana będzie na Scenie Kameralnej w Sopocie oraz na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. To inspirowana dramatem Szekspira sztuka Michała Siegoczyńskiego pt. "Romeo i Julia is not dead". Połączyliśmy się więc także z Sopotem, by na tydzień przed premierą rozwikłać zagadkę jej tytułu i zarazem zagadkę pewnej miłości.


"Romeo i Julia is not dead", plakat "Romeo i Julia is not dead", plakat

W Centrum Św. Jana w Gdańsku została natomiast otwarta wystawa pt. "Kaszubska obsesja Michała Szlagi". Zaprezentowaliśmy pierwszą część reportażu na ten temat, nagranego w miejscu prezentacji ekspozycji. Michał Szlaga jest znanym artystą fotografem, który do tej pory tradycyjnie w sierpniu oprowadzał nas po "znikającej" Stoczni Gdańskiej. Swoje prace, dokumentujące przeobrażenia ikony Gdańska, poświęcał także ludziom Stoczni. Jest między innymi autorem ostatniego portretu Anny Walentynowicz na tle zrujnowanej hali stoczniowej.

Na nowej wystawie Szlaga prezentuje swoje Kaszuby nie tylko na fotografiach. To piękna wystawa i zarazem bardzo ciekawa wakacyjna propozycja.


Kaszubskie obsesje Michała Szlagi  Wystawa "Kaszubska obsesja Michała Szlagi"

Posłuchaj

55:47
Kaszuby, zagadka miłości i święto teatru (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: 
Barbara Marcinik
Wydawca: 
Dariusz Pieróg
Data emisji:
21.07.2023
Godzina emisji:
0.05

pr


Polecane