Legenda "Solidarności" na deskach teatru. Spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Legenda "Solidarności" na deskach teatru. Spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz"
Agnieszka PrzepiórskaFoto: Barbara Marcinik/PR

– To jedno z trudniejszych zadań, jakie miałam na mojej zawodowej drodze – przyznaje Agnieszka Przepiórska, odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu "Nazywam się Anna Walentynowicz". Jego premiera odbędzie się 1 września w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

  • Spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz" powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa pt. "Walentynowicz. Anna szuka raju".
  • Prapremiera spektaklu odbyła się 14 sierpnia 2022 roku w Stoczni Gdańskiej, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych (nosił wówczas tytuł "Anna").
  • Agnieszka Przepiórska specjalizuje się w monodramach – grała już m.in. Wisławę Szymborską, Simonę Kossak i matkę Grzegorza Przemyka, opozycjonistkę z czasów PRL, Barbarę Sadowską.

Tegoroczny jesienny sezon artystyczny w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie zacznie się od spektaklu "Nazywam się Anna Walentynowicz" w reżyserii Anny Gryszkówny. – To jedno z trudniejszych zadań, jakie miałam na mojej zawodowej drodze – powiedziała w Trójce odtwórczyni tytułowej roli Agnieszka Przepiórska.

Aktorka wcieli się w postać legendy antykomunistycznej opozycji z czasów PRL. Życiorys Anny Walentynowicz jest pokazany w spektaklu od jej najmłodszych lat – od narodzin we wsi Sienne na Ukrainie, pracę w roli służącej, a następnie przeprowadzkę do Trójmiasta, gdzie podjęła pracę suwnicowej w Stoczni Gdańskiej.

Długa droga z wielką historią w tle

– Nie godziła się z niesprawiedliwością, walczyła o godne wynagrodzenie, żeby chorzy robotnicy byli traktowani tak, jak na to zasługują. Pokonała niesamowitą drogę od dzieciństwa w Tuczynie do miejsca, dokąd doszła – stwierdziła Agnieszka Przepiórska. Aktorka zdradziła, że działalność Walentynowicz w NSZZ "Solidarność" i jej udział w strajkach na początku lat 80. są jedynie tłem, a nie główną osią opowieści o bohaterce, która zginęła w katastrofie w Smoleńsku w 2010 roku.

Premiera spektaklu "Nazywam się Anna Walentynowicz" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się 1 września. Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem, autorami książki "Walentynowicz. Anna szuka raju".


Posłuchaj

4:43
Spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Agnieszka Przepiórska (aktorka)
Data emisji: 28.08.2023
Godzina emisji: 14.13

kc

Polecane