Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość
Na zamku w Trokach odbędzie się uroczyste otwarcie IV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023"Foto: Shutterstock/Wide Wings

Polska, Łotwa, Ukraina, Litwa i nieobecna w tym roku Białoruś, choć są bardzo różne, mają przecież ogromne wspólne dziedzictwo. A te można wyrazić poprzez twórczość. Stąd wywodzi się idea Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023", który łączy kultury narodów mających wspólną przeszłość.

  • IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Trans/misje Balticum 2023" odbywać się będzie w Trokach, Wilnie i Miednikach w dniach 15-17 września.
  • Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz jednego spektaklu, jest całkowicie darmowy.
  • Mentalnie jest tu pięć krajów: Litwa, Łotwa, Polska, Ukraina i Białoruś. Można powiedzieć, że to ziemie dawnej Rzeczypospolitej – mówi Edward Kiejzik, dyrektor festiwalu.

Wspólna kultura i przeszłość

Jeśli zacząć się zastanawiać, co łączy cztery kraje, których flagi pojawiły się na tegorocznym plakacie festiwalowym, odpowiedź nie jest radosna: – Na dzień dzisiejszy to niestety wojna: wojna z Rosją, wojna Ukrainy o swoją niezależność. Czwarta edycja festiwalu, który odbywa się na Litwie, poświęcona jest wspólnej walce, stąd hasło "Razem podołamy!" – mówi Edward Kiejzik, dyrektor festiwalu. – Ale ten festiwal mówi także o wspólnej kulturze, wspólnym dobrobycie i wspólnej przeszłości naszych krajów, które biorą w nim udział – tłumaczy.

I zaprzecza, jakoby międzynarodowe festiwale były tylko wyrazem globalizacji, dając przykład kierowanej przez siebie imprezy. – Chodzi o możliwość potwierdzenia regionalnej tożsamości przy jednoczesnym cieszeniu się tym, co nasze kultury mają wspólnego.


IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Trans/misje Balticum 2023" - plakat IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Trans/misje Balticum 2023" - plakat

Białoruś: nieobecna, a jednak obecna

Omawiając program, dyrektor Kiejzik podkreśla symboliczną obecność festiwalu "Trans/misje Balticum 2023" w Miednikach. – To ostanie, najdalej wysunięte miejsce należące do Unii Europejskiej, będziemy przy samej granicy z Białorusią, gdzie nie sprzyjają nam warunki polityczne. Ze średniowiecznego zamku Jagiellonów będziemy mogli dosłownie zobaczyć Białoruś, bo to niespełna 700 m od granicy – wskazuje. – Białorusinów nie ma w tym roku w programie, gdyż byłoby to bardzo trudno zorganizować, jednak mentalnie jest tu pięć krajów: Litwa, Łotwa, Ukraina, Polska i właśnie Białoruś. Można powiedzieć, że to dawne ziemie Rzeczypospolitej, a my wybraliśmy symboliczne miejsca, aby trochę podkreślić tę wspólną historię – opowiada.

Program IV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023" jest bardzo bogaty, chociaż w tym roku impreza trwa jedynie trzy dni: od 15 do 17 września. Szczegółów można szukać w mediach społecznościowych oraz na stronie Teatru Polskiego w Wilnie.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:06
IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Trans/misje Balticum 2023" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Edward Kiejzik (dyrektor IV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023")
Data emisji: 29.08.2023
Godzina emisji: 14.13

pr

Polecane