"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś
Wystawa plakatów "Biało-czerwono-biały" w Muzeum Wolnej BiałorusiFoto: mat. prasowe

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.

  • Wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały" odbędzie się w Muzeum Wolnej Białorusi w czwartek, 23 marca
  • Na wystawę nadesłano 243 plakaty z całego świata

Wsparcie artystów białoruskich

– Od kilku lat Narodowe Centrum Kultury jest zaangażowane we wsparcie artystów białoruskich, którzy występują z polskimi artystami na wielu scenach, chociażby podczas organizowanego co roku Festiwalu Wschód Kultury w trzech miastach: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Ale to również stypendyści programu Ministra Kultury Gaude Polonia, przede wszystkim Ukraińcy i Białorusini – mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski. – Z kolei w Kordegardzie prezentowaliśmy zdjęcia fotografów białoruskich dokumentujące protesty społeczne na Białorusi. Te osoby funkcjonowały z imienia i nazwiska: to swoisty heroizm, bo osoby, które mieszkały na Białorusi, prawdopodobnie musiały odczuć konsekwencje tej wystawy. Mam nadzieję, że te represje nie były aż tak dotkliwe – dodaje.

243 plakaty z całego świata

– Chodzi o to, aby pokazać, że w Polsce jest przestrzeń do współpracy z artystami ze wschodu. Przeszło rok temu, po spotkaniu z ambasadorem Michalskim – ambasadorem Polski, który powinien być w Mińsku, ale władze Białorusi odmówiły mu akredytacji, wiec przebywa w Polsce – wymyśliliśmy w NCK, przy wsparciu MKiDN, że możemy zrobić międzynarodowy konkurs na plakat dotyczący wolności. Żeby ten plakat był nie tylko wyrazem sprzeciwu społecznego, ale również wyrazem artystycznych dążeń różnych osób, artystów z całego świata – rozmówca Katarzyny Cygler opowiada o genezie wystawy "Biało-czerwono-biały". – Bo te 243 prace, które do nas trafiły, to wybitne prace pokazujące, w jaki sposób ludzie oddolnie, organicznie postrzegają sytuację na Białorusi. I pracowaliśmy, aby wybrać najlepsze z najlepszych – zapewnia.

– Rok temu odbył się, z udziałem min. Glińskiego, specjalny wernisaż na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Te prace pięknie prezentowały się w tej przestrzeni, a wszyscy, którzy spacerowali, mogli się im przyjrzeć. Poza tym zostały one upublicznione w internecie, co było przyczynkiem do zwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej nie tyle na los twórców, co przede wszystkim społeczności Białoruskiej, i pokazania, w jaki sposób możemy im pomóc – tłumaczy. – A we czwartek, 23 marca, jest ten wspaniały dzień, kiedy te ciekawe, interesujące, ważne prace, które są spójne koncepcyjnie, zostaną przekazane do Muzeum Wolnej Białorusi – zaprasza.


Przeczytaj także


Posłuchaj

9:11
"Biało-czerwono-biały": wystawa plakatów, jako poparcie dla wolnej Białorusi (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr hab. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 14.18

pr

Polecane