Istebna. Jedyna taka wieś w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Istebna. Jedyna taka wieś w Polsce
Istebna każdego roku przyciąga tysiące turystówFoto: Shutterstock/Mardok96

– Istebna leży na południu województwa śląskiego. Jesteśmy zlokalizowani w powiecie cieszyńskim i sąsiadujemy z dwoma państwami. Trójstyk to właśnie miejsce styku trzech granic: Polski, Słowacji i Czech. Jesteśmy kojarzeni jako Trójwieś Beskidzka, bo w skład gminy Istebna wchodzą trzy miejscowości: Istebna, Jaworzynka i Koniaków – opowiada wójt Istebnej Łucja Michałek. Miejscowość położona jest najwyżej w województwie śląskim. 

Ta znana beskidzka wieś cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całej Polski, a spokój, wspaniałe widoki i doskonała lokalizacja sprawiają, że corocznie Istebną odwiedzają tysiące turystów. Coraz częściej przyciąga też obcokrajowców. Co ważne, Istebna jest doskonale skomunikowana, także z lotniskiem (Katowice-Pyrzowice), co dla przyjezdnych spoza Polski jest niezwykle istotne, przyznaje gość Trójki.  

Istebna doceniana w Polsce i na świecie

Kilka miesięcy temu Światowa Organizacja Turystyki opublikowała listę "Najlepszych turystycznych wsi na świecie". Znalazły się na niej 32 miejscowości z 18 krajów. Przedstawiono także 20 miejscowości aspirujących do tej grypy. Wśród nich znalazła się wieś z województwa śląskiego – Istebna. To już kolejny krok w rosnącej popularności miejscowości. W 2019 roku Istebna trafiła bowiem na listę najciekawszych wsi w Polsce. 

Przeczytaj także:

– Zostaliśmy docenieni za walory kulturowe, krajobrazowe, turystyczne, jakie możemy zaoferować odwiedzającym naszą miejscowość – mówiła w rozmowie z Anną Popek Łucja Michałek, wójt Istebnej. 

Istebna to także bogata oferta kulturalna

Oprócz uroków krajobrazowych Istebna przyciąga turystów także bogatą ofertą kulturalną. W tym roku miejscowość była jednym z gospodarzy jubileuszowego, 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w którym wzięło udział łącznie około 4 tys. wykonawców: 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych, 140 kapel, grupy śpiewacze i soliści. Tydzień Kultury Beskidzkiej wywodzi się z imprezy o nazwie Święto Gór, która po raz pierwszy odbyła się w Zakopanem w 1935 roku. Potem gospodarzem festiwalu stała się Wisła. W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej prezentowane są także wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne. Odbywają się targi i jarmarki sztuki ludowej, warsztaty i konkursy.


Posłuchaj

50:44
Czym przyciąga Istebna? (Leniwe popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gośćmi audycji były także Magda Nieć, która opowiadała o filmie "O psie, który jeździł koleją", i Katarzyna Fąk, z którą rozmawialiśmy o pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w sytuacjach kryzysowych. 

Best Tourism Villages by UNWTO - 2022/World Tourism Organization (UNWTO)

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 20.08.2023
Godzina emisji: 13.07

gs

Polecane