Reklama

reklama

Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy, czyli tydzień z królową polskich rzek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy, czyli tydzień z królową polskich rzek
Parada tradycyjnych jednostek rzecznych na Wiśle we Włocławku w ramach Festiwalu Wisły 2023Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Wisła jest jak wiadomo królową polskich rzek. Nią to flisacy przez wieki spławiali towary z Krakowa, Sandomierza, Kazimierza i Warszawy do Gdańska. Od kilku lat Wisła ma też swój festiwal przypominający tradycje flisackie, które w grudniu zeszłego roku zostały wpisane na listę UNESCO.

  • Tegoroczny Festiwal Wisły odbywa się w dniach 12-19 sierpnia. Zaczął się we Włocławku, by poprzez Ciechocinek, Włęcz i Toruń dotrzeć do Bydgoszczy.
  • W trakcie festiwalu odbywa się także największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych.
  • Bawimy się dziedzictwem kulturowym Polski złotego wieku: wtedy właśnie, dzięki flisowi, Polska była największą potęgą – mówi Jacek Kiełpiński, rzecznik prasowy Festiwalu Wisły.

Tradycja Polski złotego wieku

– To jest festiwal kulturowy: bawimy się dziedzictwem kulturowym Polski złotego wieku. Wtedy właśnie, dzięki flisowi, Polska była największą potęgą. Taka jest prawda historyczna i do tego się odwołujemy. Nie do powstań, nie do walk, tylko do czegoś bardzo pozytywnego: wielkości Polski – tłumaczy Jacek Kiełpiński, rzecznik prasowy festiwalu. – I okazuje się, że to jest dla ludzi bardzo atrakcyjny temat, bo zarazem dzieje się to w cudownych okolicznościach przyrody: nad wodą. A jak badania naukowe dowodzą, nad wodą człowiek się czuje najlepiej – wskazuje z uśmiechem.

– I to się łączy: historia z rekreacją – dodaje.

Festiwal Wisły 2023/YouTube Festiwal Wisły


Wisła – polska Amazonka

Przez setki lat Wisła była traktem kupieckim, którym przewożono towary z południa na północ i odwrotnie, ale także spoiwem łączącym różne regiony Rzeczpospolitej. – Tu łączą się wszystkie kultury, ponieważ flisacy przez wieki tędy pływali i być może śpiewali te same pieśni, które teraz my śpiewamy. I do tego się odwołujemy: że jest ta ciągłość. Wisła łączy ludzi i co najważniejsze odradza się w ich świadomości: coraz więcej ludzi chce z Wisły korzystać – potwierdza rozmówca Katarzyny Cygler. – To jest absolutny cud natury i jeśli znamy Wisłę tylko z miast, to tak naprawdę jej nie znamy. Bo to jest nasza dzika, przepiękna Amazonka: np. bobry płyną w poprzek rzeki i to wszystko dzieje się na naszych oczach – zapewnia.


Baty, lejtaki, galary, byki i nasuta

Wśród wielu atrakcji Festiwalu Wisły, który w tym roku łączy trzy duże nadwiślańskie miasta – Włocławek, Toruń i po raz pierwszy także Bydgoszcz – oraz kilka mniejszych miejscowości, są m.in. koncerty, spotkania kulinarne, gawędy i, oczywiście, regaty na rzece. A także parada statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych łodzi i statków rzecznych. Będzie można zobaczyć mniejsze łodzie jak baty, lejtaki i łodygi oraz większe galary i byki. Niewątpliwą atrakcją będzie obecność też nasuty. – Jest to łódź transportowa Zakonu Krzyżackiego. Jedyne tak realistyczne odwzorowanie tej średniowiecznej łodzi jest w kościele Marii Panny w Toruniu. Koledze udało się ściągnąć szkutników i znawców i na podstawie tego malunku zrobić replikę tego statku – opowiada Trójkowy gość.



Szczegóły bogatego programu tegorocznego Festiwalu Wisły można znaleźć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:08
Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jacek Kiełpiński (rzecznik prasowy Festiwalu Wisły)
Data emisji: 14.08.2023
Godzina emisji: 12.15

pr

Polecane