"Świat po pracy": pytanie o świat i ludzi, kiedy już nie trzeba będzie pracować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Świat po pracy": pytanie o świat i ludzi, kiedy już nie trzeba będzie pracować
"Świat po pracy", reż. Erik GandiniFoto: mat. prasowe

Na ekrany polskich film wchodzi pełnometrażowy dokument "Świat po pracy" w reżyserii Erika Gandiniego. Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie "pracy" pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego który podróżując po całym świecie sprawdza, czym dzisiaj jest dla nas praca w momencie, kiedy postępująca robotyzacja już wkrótce może sprawić, że większość ludzi może zostać bezrobotnymi.

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które przychodzą do pracy tylko po to, żeby w niej być. Z wykonywaniem konkretnych zadań nie ma to nic wspólnego. W Korei Południowej pracuje się tak dużo, że wprowadzono tam nawet politykę wyłączania komputerów pod koniec dnia, żeby pracownicy nie mogli już dłużej pracować. 14-godzinny dzień pracy to w tym kraju norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań, co w efekcie uczyni nas bezrobotnymi…

– Tytuł "Świat po pracy" (ang. "After Work") jest dwuznaczny. Angielski tytuł oznacza godziny po pracy, ale w polskim tytule, tym, który wybraliśmy, chodzi o świat, który dopiero nadejdzie. O świat w którym nie będziemy musieli pracować, bo większość pracy zostanie od nas przejęta przez maszyny – tłumaczy Mateusz Góra z festiwalu Docs Against Gravity. – Sam Erik Gandini w tym przypadku mówił, że to jest pierwszy film, który zrobił o przyszłości, o świecie, w którym za parę lat być może będziemy żyli. I żeby poznać krajobraz i podejście do rynku pracy na całym świecie podróżuje od Korei Południowej, przez Kuwejt i Włochy do Stanów Zjednoczonych – opowiada.

– Pokazując te cztery zupełnie inne kultury pracy pokazuje, co się stanie, kiedy przyjdzie ten moment i maszyny rzeczywiście zastąpią większość ludzi. Czy będziemy mogli wtedy odpoczywać, się rozwijać? Czy wręcz przeciwnie: będziemy siedzieć w swoich fotelach i pilnować tych maszyn przez osiem godzin nie robiąc nic? – wskazuje.  

Świat po pracy | zwiastun/YouTube Against Gravity


Ponadto w audycji 

  • Spotkanie z producentką filmową Martą Lewandowską, rozmowa o przygotowywanych nowych polskich filmach
  • 6 Octopus Film Festiwal (Gdańsk, 8-13.08.2023): filmy gatunkowe z całego świata, zapowiedzi programowe
  • Sierpniowe premiery w kinach: zapowiedzi
  • Aktualności filmowe
  • Kalendarium muzyczne 
  • Serwis kulturalny 

Posłuchaj

48:43
Marta Lewandowska o nowych polskich filmach (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

48:18
Jak będzie wyglądał świat za kilka lat, kiedy ludzi w pracy zastąpią roboty? (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 4.08.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

pr

Polecane