Wakacje, pies i my: co robić? Zabrać, zostawić ze znajomymi, oddać do hotelu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje, pies i my: co robić? Zabrać, zostawić ze znajomymi, oddać do hotelu?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W wielu domach pies jest traktowany jak członek rodziny. Zdarza się, że wyjeżdżając służbowo, na weekend lub na wakacje nie można pupila zabrać ze sobą. Gdzie i z kim najlepiej go zostawić?

  • Coraz więcej hoteli, kwater i gospodarstw agroturystycznych przyjmuje gości ze zwierzętami. Wtedy należy się liczyć z dodatkową opłatą za pobyt naszego czworonoga.
  • W większości miast funkcjonują specjalistyczne hotele dla zwierząt, gdzie za odpowiednią opłatą można oddać na czas wyjazdu naszego pupila.
  • – Najlepiej wziąć psa ze sobą: to jest najlepsze rozwiązanie – stwierdza zdecydowanie behawiorysta, prof. Tadeusz Kaleta.

Dlaczego warto mieć psa?

– Pies odgrywa bardzo dużą rolę i ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. I jest niezawodnym przyjacielem: więzi między człowiekiem a psem, które ukształtowały się przez tysiące lat, są takie, że jest to istota, na której można bezwzględnie polegać. W przeciwieństwie do innych ludzi, z którymi często mamy skomplikowane relacje, czasami niespecjalnie przyjemne – mówi behawiorysta, prof. Tadeusz Kaleta ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. 

Hotele nie, znajomi tak

– Najlepiej wziąć psa ze sobą. W tej chwili wiele hoteli i ośrodków przystosowuje się do tego, żeby przyjmować ludzi z psami. To jest najlepsze rozwiązanie – stwierdza kategorycznie Trójkowy gość. I mówi wprost, że jest przeciwny pozostawianiu psów w hotelach dla zwierząt. – Można znaleźć w literaturze takie wyniki, że pies przeżywa stres. To można bardzo łatwo zbadać przy pomocy hormonów stresu w ślinie i takie badania były robione nawet w Polsce – tłumaczy.

– Alternatywnym rozwiązaniem jest zostawienie psa ze znajomymi, osobami, które zna – dodaje.

Co zabrać, kiedy wyjeżdżamy z psem?

– Najważniejsze są dokumenty, które identyfikują tego psa i ważne świadectwa szczepień, które trzeba okazać czy to w kraju, czy podczas wyjazdu za granicę. W tym drugim przypadku trzeba też pamiętać, że są kraje, które niechętnie wpuszczają psy – wskazuje prof. Kaleta. Obowiązkowym jest także zabranie kagańca i smyczy. Oczywiście pies powinien mieć także swoje posłanie, miskę z wodą, pokarm, a jeśli to możliwe, także jakąś swoją zabawkę.

– Pies musi mieć bardzo dobre warunki i trzeba znaleźć takie miejsce, gdzie będzie je miał – podsumowuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:44
Co zrobić z psem, kiedy wyjeżdżamy? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: prof. Tadeusz Kaleta (behawiorysta, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)
Data emisji: 2.08.2023
Godzina emisji: 10.19

pr

Polecane