Wizjoner, pasjonat, ojciec op-artu. O wystawie dzieł Victora Vasarely'ego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizjoner, pasjonat, ojciec op-artu. O wystawie dzieł Victora Vasarely'ego
Dzieła Victora Vasarely'ego będą prezentowane w DESA Unicum do 5 sierpniaFoto: Wlodzimierz Wasyluk / Forum

Victor Vasarely to artysta, który swoimi dokonaniami wyprzedził epokę, odkrywając fascynujące związki między sztuką a nauką. Jego iluzjonistyczne prace pokochały ikony muzyki i mody, takie jak Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent. Do 5 sierpnia kolekcję prac Vasarely’ego można oglądać na wystawie "Victor Vasarely. Nieskończona geometria" w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

  • Op-artem nazywamy nurt w sztuce, który skupiał się głównie na wrażeniach wizualnych, a w mniejszym stopniu na warstwie tematycznej dzieła.
  • Twórcą nurtu był Victor Vasarely; jego obrazami inspirowali się m.in. Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent.
  • Do 5 sierpnia w Warszawie można oglądać dzieła ojca op-artu. Na wystawie zgromadzono 29 obrazów węgierskiego artysty.

Vasarely'ego nazywa się ojcem op-artu – nurtu w sztuce, który narodził się w latach 50. XX wieku. Skupiał się na tym, by wyzbyć obraz z warstwy tematycznej. Dominować miały wrażenia wizualne, takie jak iluzja ruchu tworzona przy użyciu form geometrycznych. – To miało oddziaływać na widza tylko przez iluzje. Początkowe obrazy op-artowe były stworzone wyłącznie na kształtach geometrycznych, które tworzą iluzję głębi i przestrzeni, a są pozbawione warstwy tematu – wyjaśnia Michał Bolka, kurator wystawy w DESA Unicum.

Obrazy pędzla węgierskiego artysty stwarzają wrażenie, jakby zostały wygenerowane przez komputer. Vasarely jednak tworzył wszystko własnymi rękoma. Zdaniem Michała Bolki malarz wyprzedził swoją epokę. – On był zafascynowany szeroko pojętą nauką. Zrobił krok milowy w dziejach historii sztuki; jego obrazy są hipnotyzujące. One zawsze przyciągały wzrok widza. Jako postać odcisnął wielkie piętno na sztuce XX wieku – ocenia gość "Trójki do trzeciej". – Jego rozważania na temat kształtów, relacji kolorów, doprowadziły go do takiego charakterystycznego stylu – dodaje.

Najczęściej czytane:

Victor Vasarely – ulubiony artysta wielu artystów

Dzieła Vasarely'ego wywarły niemały wpływ na kulturę lat 60. XX wieku. Jego obrazami inspirował się m.in. projektant Yves Saint Laurent. Z kolei David Bowie wykorzystał pracę węgierskiego malarza jako okładkę płyty "Space Oddity". – Jego działania geometryczne stały się inspiracją dla wielu twórców z dziedziny grafiki, sztuki użytkowej i projektowania wnętrz – dodaje Michał Bolka.

Wystawa prac Vasarely'ego w Warszawie

Prace węgierskiego malarza można podziwiać w Warszawie do 5 sierpnia. Zaprezentowano tam dzieła Vasarely'ego z lat 50. i 60., jak również jego późniejsze prace z końca XX wieku. Jak podkreśla kurator wystawy, jest to pierwsza w Polsce tego typu ekspozycja dzieł artysty. – Udało nam się zebrać 29 prac z różnych okresów, które reprezentują jego różne podejścia do sztuki – opowiada rozmówca Tomasza Miary.

Posłuchaj

7:17
Wizjoner, pasjonat, ojciec op-artu. O wystawie dzieł Victora Vasarely'ego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Michał Bolka (kurator wystawy "Victor Vasarely. Nieskończona geometria")
Data emisji: 26.07.2023
Godzina emisji: 14.14

qch

Polecane