Patriota, który umiłował lasy. Opowieść o Adamie Lorecie na wielkim ekranie
2023-07-26, 16:07 | aktualizacja 2023-07-26, 17:07
Swoją premierę miał niedawno film o Adamie Lorecie, pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych. Produkcja "Loret – leśnik z charakterem" przypomina życiorys jednego z wielkich polskich wizjonerów. Loret był patriotą, który między innymi bronił polskich lasów przed nadmierną eksploatacją. Jego losy pozostają do dziś nieznane.
- Adam Loret był pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych. Stworzył koncepcję zarządzania lasami, która jest stosowana do dziś.
- Swoją premierę miał niedawno film "Loret – leśnik z charakterem", opowiadający o losach Adama Loreta.
- – Twórcy naprawdę postawili kropkę nad i, jeżeli chodzi o to, co można było powiedzieć – ocenia Ludwik Borkowski, który wystąpił w filmie o pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych.
Adam Loret urodził się 26 grudnia 1884 roku w Jaśle. Studiował leśnictwo we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Następnie pracował w Biurze Urządzania Lasu i w lasach majątku Branickich w Suchej koło Żywca. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości związał się z państwową administracją leśną. W 1926 roku otrzymał zadanie przeprowadzenia inspekcji lasów. Dwa lata później na jego wniosek zostało wydanie rozporządzenie prezydenta o zagospodarowaniu lasów państwowych.
W tym samym roku opublikował swój program reform gospodarki leśnej. W 1931 został powołany na stanowisko pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych. Dzięki niemu polska gospodarka leśna przeszła gruntowną modernizację. – Lasy były rozdrobnione: albo znajdowały się w rękach prywatnych, albo były upaństwowione w kilku miejscach; to jednak było kilka, bardzo rozdrobnionych, dyrekcji. Loret wymyślił za zgodą marszałka Piłsudskiego koncepcję, aby lasy wróciły do Skarbu Państwa – wyjaśnia Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.
– To kluczowa postać, która wymyśliła prowadzoną do dziś gospodarkę leśną – podkreśla gość "Trójki do trzeciej". – Ta gospodarka opiera się na trwałości lasu. Na tym, aby te wszystkie funkcje gospodarcze i społeczne równoważyły się. To Adam Loret jest twórcą tej koncepcji, która do dziś pozostaje aktualna i stanowi wzór dla wielu państw europejskich – mówi rzecznik.
Najczęściej czytane:
- Wędrujący festiwal Wertep, czyli dzielenie się sztuką w Puszczy Białowieskiej
- Muzyka z warszawskiej ulicy. Utwory Stanisława Grzesiuka dostępne w wersji cyfrowej
Historia Adama Loreta na wielkim ekranie
Za reżyserię filmu odpowiada Marcin Głowacki; twórcą scenariusza jest Michał Patryarcha, a autorem zdjęć Mariusz Konopka. W rolę Adama Loreta wcielił się Lesław Żurek. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Dagna Mikoś, Mateusz Mikoś, Katarzyna Misiewicz, Wojciech Skibiński, Mariusz Bonaszewski i Ludwik Borkowski. – Co prawda losy Loreta są fabularyzowane, bo miejsce i data jego śmierci nie są znane, ale zdjęcia są jak najbardziej odwzorowaniem atmosfery tamtych wydarzeń – ocenia Ludwik Borkowski.
Zdjęcia do filmu powstały głównie w Jaśle i okolicach. W prace nad produkcją zaangażowały się także grupy rekonstrukcyjne. – Twórcy naprawdę postawili kropkę nad i, jeżeli chodzi o to, co można było powiedzieć. Jak wiadomo, my nie będziemy mogli tego zrobić w kwestii historii, przynajmniej dopóki nie otworzą się archiwa KGB. Dopóki to nie nastąpi, możemy opierać się wyłącznie na wizjach artystycznych – podkreśla aktor.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Michał Gzowski (rzecznik Lasów Państwowych), Ludwik Borkowski (aktor)
Data emisji: 26.07.2023
Godzina emisji: 13.15
qch