Pałac Brühla i Pałac Saski: archeolodzy powoli odkrywają ich niezwykłe tajemnice. Co już znaleźli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Brühla i Pałac Saski: archeolodzy powoli odkrywają ich niezwykłe tajemnice. Co już znaleźli?
Pałac BrϋhlaFoto: NAC

Na terenie Pałacu Brühla, podobnie jak pałac Saski wysadzonego po upadku Powstania Warszawskiego w grudniu 1944 roku, trwają intensywne prace archeologiczne. Badacze już trafili na niezwykłe znaleziska. 

  • Pałac Brühla i Pałac Saski zostały wysadzone w powietrze przez żołnierzy niemieckich. Pierwszy 19 grudnia 1944 roku, drugi w dniach 27-29 grudnia
  • 15 sierpnia 2021 roku prezydent Duda podpisał ustawę o odbudowie pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej. Jednak ta kwestia wciąż budzi ogromne kontrowersje i dyskusje między zwolennikami i przeciwnikami
  • Ten teren to swoista kapsuła czasu. Tam nie doszło do procesów erozyjnych: wszystko, co pod ziemią jest fantastycznie dobrze zachowane – mówi Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.

Rokokowy oryginał „Chwały”

– Pałac Brühla to jest projekt Tylmana z Gameren i ma długa historię. Kolejne przebudowy spowodowały, że wokół pałacu i pod nim powstawały jakieś tunele i piwnice. To wszystko po zburzeniu w 1944 roku w zasadzie nie było inwentaryzowane. Pierwszy raz zabrali się do tego archeolodzy i już są spektakularne wyniki – mówi varsavianista Janusz Owsiany. – Na razie największym odkrytym archeologicznym skarbem jest dolny fragment rzeźby muzy „Chwała”. Jej kopia znajduje się obecnie w Ogrodzie Saskim, a my znaleźliśmy najprawdopodobniej rokokowy oryginał – potwierdza Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.

– Wyciągnięcie tego fragmentu z ziemi, przetarcie cokołu i zobaczenie napisu „Chwała” to trochę taki szept historii – dodaje.


Łazienka, łaźnia, tajemniczy tunel

Przed wojną Pałac Brühla był siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a minister Beck z ogromną pieczołowitością urządzał swoją siedzibę. Badacze są przekonani, że budynek skrywa jakieś tajemnice i bardzo chcieliby je odkryć. – Liczymy na to, że przed wybuchem II wojny światowej, kiedy w ministerstwie już mieli świadomość tego, co nas czeka, gdzieś ukryli jakieś materiały – przyznaje Sławomir Kuliński.

Na razie jednak odkopano fragment… łazienki znajdującej się w podziemiu, wiadomo także, dzięki zachowanym planom, że niedaleko znajduje się łaźnia, do której ekipa też zamierza się dostać. Z kolei badania georadarowe ujawniły istnienie tajemniczego tunelu, być może podobnego do tego, który 15 lat wcześnie odkryto podczas wykopalisk na terenie Pałacu Saskiego. – Mam nadzieję, że odkopiemy go jeszcze w lipcu, może na początku sierpnia. Jest na terenie, który obecnie badamy, mam nadzieje, że archeolodzy do niego dojdą – mówi rzecznik spółki Pałac Saski.


Będzie wystawa

Dostęp na teren wykopalisk jest, co naturalne, zagrodzony, jednak w ogrodzeniu wywiercone specjalne dziury, by chętni mogli obserwować, co się dzieje. Planowana jest także wystawa prezentująca odkrycia, jakich dokonano podczas poszukiwań archeologicznych. – Już niedługo będziemy chcieli zorganizować w przestrzeni Placu Piłsudskiego wystawę tych najcenniejszych znalezisk, pokazać co ta ziemia skrywała, jakie historie stoją za tymi budynkami – deklaruje Sławomir Kuliński. – Ten teren to swoista kapsuła czasu. Tam nie doszło do procesów erozyjnych: wszystko, co pod ziemią jest fantastycznie dobrze zachowane. Z czasem oczywiście wszystko trafi do muzeum – dodaje.

Polskie Radio we współpracy ze Spółką Celową Pałac Saski przygotowało multimedialną i interaktywną platformę wiedzy na temat utraconych skarbów Warszawy – Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Zobacz stronę odkryjpalacsaski.pl.


Przeczytaj także


Posłuchaj

3:57
Sekrety pałaców Brühla i Saskiego są powoli odkrywane (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 18.08.2023
Godzina emisji: 11.15

pr

Polecane