Wakacje. Czy potrafimy efektywnie wykorzystać urlop? Co zrobić, by naprawdę wypoczywać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje. Czy potrafimy efektywnie wykorzystać urlop? Co zrobić, by naprawdę wypoczywać?
Czy umiemy efektywnie odpoczywać?Foto: Mila Supinskaya Glashchenko/Shutterstock

Niemal jedna trzecia osób w Polsce twierdzi, że nadmierna odpowiedzialność sprawia, że żyją w stresie. Aż 85 procent osób czynnych zawodowo nie pracuje podczas urlopu, 70 procent sprawdza podczas urlopu służbową pocztę, a jedynie jeden procent pozostaje całkowicie offline, nie korzystając z komputera ani telefonu. Czy jeszcze potrafimy wypoczywać?

  • Dobrego, prawdziwego wypoczywania można się nauczyć. To z kolei sprawia, że w pracy stajemy się bardziej efektywni
  • Podstawą jest wypracowanie odpowiednich nawyków – także odpoczywania
  • Pracujemy za dużo nie zwracając uwagi na potrzeby własnego ciała. W efekcie żyjemy krócej – mówi psycholog, dr Mateusz Grzesiak

Czy wypoczynek to przywilej "artystów życia"?

– Biorąc pod uwagę te podane na początku przerażające wyniki badań, odpoczywanie zdecydowanie jest sztuką. Bo wygląda na to, że ten normalny fizjologicznie stan, jakim jest odpoczywanie, jest dostępny wyłącznie dla wybrańców, dla, można powiedzieć, artystów życia – mówi psycholog i wykładowca akademicki dr Mateusz Grzesiak. – Polacy rzeczywiście mają problem z wypoczywaniem: co drugi aktywny zawodowo narzeka na przemęczenie pracą, jedynie 25 procent pracowników etatowych odcina się od swoich obowiązków zawodowych, a wśród przedsiębiorców jest to zaledwie jeden na siedmiu! – wylicza.

– Wygląda więc na to, że odpoczynek jest sztuką, a na pewno z psychologicznego punktu widzenia jest zestawem umiejętności miękkich: kompetencji, których możemy się nauczyć, aby odpoczywać bardziej – dodaje.

Najważniejsze są zdrowe nawyki

– Wychodzę z założenia, że zdecydowanie lepiej jest budować zdrowe nawyki i odpoczywanie jest w tym katalogu. Tzn. jeżeli przez cały rok mamy błędne podejście do pracy, np. się przepracowujemy i nie odpoczywamy w ogóle, wtedy nie ma się co dziwić, że w wakacje będzie nam ciężko. Bo ten tydzień czy dwa tygodnie urlopu nie zdążą nam zmienić nawyków i z automatu będziemy reagować, jak wcześniej – tłumaczy Trójkowy ekspert. – Moją strategią rekomendowaną dla wszystkich jest, żeby nauczyć się odpoczywać i prowadzić słowo "odpoczynek" do repertuaru stałych zachowań. Bo to jest zdrowe i dobre dla naszej produktywności – wskazuje.

Wg doktora Grzesiaka, ponieważ Polacy wciąż są "na dorobku", pracują za dużo nie zwracając uwagi na potrzeby własnego ciała. Efektem długoterminowym takiego zachowania jest fakt, że żyjemy krócej.

Dr Grzesiak: praktyczne rady, jak odpoczywać

  1. Zdajmy sobie sprawę z tego, że nasz mózg albo odpoczywa, albo pracuje: nie zrobi jednego i drugiego na raz. I trzeba się do tego dostosować.
  2. Pamiętać, że odpoczynek jest integralną częścią naszej pracy i zwiększa się produktywność w momencie, kiedy odpoczywamy.
  3. Zrobić takie rzeczy, które behawioralnie powinny nam pomóc: wyłączyć telefon, przestać sprawdzać maila. Jeżeli już musimy to robić – róbmy to w określonych godzinach, ale nie częściej niż raz dziennie.
  4. Wysypiać się wystarczająco

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:33
Umiejętność wypoczywania to duży problem dla Polaków. Jak się tego nauczyć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr. Mateusz Grzesiak (psycholog, wykładowca akademicki)
Data emisji: 12.07.2023
Godzina emisji: 7.15

pr

Polecane