Czas wolny. Podejście do pracy i potrzeby polskich pracowników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas wolny. Podejście do pracy i potrzeby polskich pracowników
Osiem godzin przez pięć dni. Tyle czasu standardowo spędzamy w pracy każdego tygodnia. Foto: Shutterstock

Polakom trudno dogodzić. Również w pracy. W czasach PRL-u walczyli o wolne soboty. Teraz korzystają z pracy zdalnej i tęsknią za stałymi godzinami pełnienia służbowych obowiązków. Jak zmieniało się nasze podejście do pracy? Jakie mamy potrzeby? 

  • Podejście do pracy oraz czasu wolnego zmienia się w społeczeństwie wraz z biegiem lat. 
  • Obecnie większość z nas pracuje po osiem godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu. W 2022 roku przypada 114 zagwarantowanych urzędowo wolnych dni od pracy. 
  • Jak podkreśla ekspert, to, że nie musimy walczyć o dni wolne, świadczy o naszym sukcesie cywilizacyjnym. 

W PRL-u wolne soboty uznano za jedną z ważniejszych zdobyczy ludu pracującego. Dzięki ich ustanowieniu pracowano o jeden dzień w tygodniu krócej. Trwająca pandemia przyniosła nam innego typu wolność: pracę zdalną bez czasowego limitu. W tych warunkach wielu zatęskniło za zajęciem w ściśle określonym wymiarze czasowym.

Godzinowy wymiar pracy

Zatarcie granicy między czasem na relaks, czasem poświęconym rodzinie a "roboczogodzinami" wielu z nas przyjmuje jako karę. W 2022 roku przypada 114 zagwarantowanych urzędowo wolnych dni od pracy. Czy będziemy potrafili wykorzystać ten czas?

W Polsce nadal obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Przeciętnie chodzimy do niej przez pięć dni w tygodniu, każdego dnia spędzamy w niej osiem godzin. Reszta to czas nadliczbowy. Na świecie ciągle są kraje z dłuższym czasem pracy, nawet 60-godzinnym. Tak jest w niektórych krajach Azji czy w Indiach. Naszej uwadze nie umyka też, że są państwa, w których pracuje się krócej, np. w Holandii – 30 godzin, w Danii – 33 godziny, w Szwajcarii – 35 godzin. Czy potrafimy cieszyć się czasem wolnym od obowiązków służbowych? Czego potrzebujemy jako pracownicy? 

Relaks osiągnięciem cywilizacyjnym

Liczba wolnych dni, jaką cieszymy się obecnie, to nasz sukces cywilizacyjny. Społeczeństwo jest na wyższym etapie rozwoju niż kilka lat temu. Gdyby tak nie było, mielibyśmy mniej wolnych dni i świąt. Ważne, że nie musimy walczyć o wolne – mówił Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor książek i programów o tematyce historycznej.

– To, że część osób walczy o możliwość pracy w dni wolne, jest dowodem na to, że podczas wypoczynku chcemy być jak najpełniej obsługiwani. Niektórym wypoczynek kojarzy się z zakupami, czy innymi czynnościami, wykorzystującymi pracę innych. Możemy zaobserwować to chociażby w sektorze usług. Nawet niewielka impreza w małej miejscowości potrafi ściągnąć tysiące ludzi. To zasługa naszej mobilności – dodał.

Posłuchaj

46:07
Czas wolny. Podejście do pracy i potrzeby polskich pracowników (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta, autor książek i programów o tematyce historycznej)
Data emisji: 9.02.2022
Godzina emisji: 21.11

Polecane