Warto martwić się o demokrację
2011-03-01, 09:03 | aktualizacja 2011-03-01, 09:03
– Społeczeństwo polskie nie ma tradycji demokratycznych, jeżeli nie będzie pouczane przez mądre media, to demokracja może być zagrożona – przekonywał prof. Maciej Mrozowski, medioznawca.
Posłuchaj
W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję zatytułowaną "Nic o Nas bez Nas - wolności obywatelskie i naprawa Rzeczypospolitej". Podczas swojego wystąpienia prezes Jarosław Kaczyński zwracał uwagę na podważanie praw opozycji oraz likwidację medialnego pluralizmu. – Kolejne audycje likwidowane w telewizji, eliminowanie pewnych dziennikarzy, to zjawiska uderzające w oczywisty sposób w sam fundament demokracji – stwierdził prezes.
– Demokracja pod rządami PO-PSL nigdy nie była tak silna, jak teraz – komentował Paweł Graś, rzecznik rządu.
- To, co mówił Kaczyński, to jakiś absurd – dodawał Stanisław Żelichowski ze Stronnictwa.
Nieco ostrożniejszy był Bartosz Arłukowicz z SLD. – Na pewno są sektory życia publicznego, które wymagają naszej uwagi i poprawy, ale stwierdzenie, że demokracja w Polsce jest zagrożona, jest nadużyciem - zauważył.
Zdaniem Tomasza Pisuli (Fundacja Wolność i Demokracja) są pewne rzeczy, które moglibyśmy poprawić. - Jako autor zeszłorocznego raportu Freedom House o demokracji w Polsce zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy: słabe zróżnicowanie ideologiczne mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz zmiany ordynacji wyborczej – podkreślił gość Trójki.
- Nie dzieje się dobrze z polską demokracją, stąd warto zwracać uwagę na ten problem, żeby opinia społeczna mogła wyrobić sobie na ten temat swoje własne zdanie – zauważył Adam Rogacki, PiS. Jako przykłady zagrożenia dla systemu podał m.in. naciski ministra Tomasza Arabskiego na szefa Polskiej Agencji Prasowej, by zrezygnowano z niewygodnego dla premiera Tuska pytania oraz podsłuchiwanie dziennikarzy: Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza.
- Demokracja nie jest zagrożona – stwierdził Wojciech Wilk, PO. Sprawę Tomasza Arabskiego nazwał "drobnym nietaktem" i podkreślił, że sytuacja nie powinna mieć miejsca.
W audycji wypowiadali się również: dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Tomasz Brzezina, Unia Polityki Realnej.
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.
(pg)