30. Festiwal Sztuka Ulicy: spektakle teatralne i cyrkowe z całego świata w miejskiej przestrzeni Warszawy
2023-06-30, 14:06 | aktualizacja 2023-06-30, 15:06
Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Dedykowany sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance, propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i angażującego widza. Świętujący w tym roku 30. edycję, Festiwal Sztuka Ulicy to jedyne tego typu wydarzenie w Warszawie obowiązkowe dla każdego pasjonata teatru.
- Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca
- Spektakle festiwalowe będzie można oglądać w pięciu miejscach: na Rynku Nowego Miasta, przy Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy", w Parku Pięciu Sióstr, Parku Szczęśliwickim i na parkingu miejskim przy ul. Sierakowskiego (Piaseczno)
Demokratyczna sztuka, która wychodzi do ludzi
– Teatr plenerowy jest zjawiskiem, które od wielu lat propaguję, uznając, że jest to bardzo istotna część kultury narodowej. Ta sztuka wychodzi do ludzi i zawsze jest bliska ludziom – mówi Dariusz Jarociński, dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy. – Sztuka plenerowa jest bardzo demokratyczną formą komunikacji. I w dużej mierze jest możliwością spotkania się z czymś, co jest niecodzienne, inne i trochę odczarowuje rzeczywistość zastaną, codzienną, miejską – tłumaczy.
– To także część tzw. turystyki kulturalnej: warto wybrać się do np. do Krakowa, Gdańska, Szczecina. Właściwie w każdym większym mieście jest taka chwila, gdzie ten teatr plenerowy gości jako zjawisko festiwalowe – dodaje.
Nowy cyrk: teatralnie i bez zwierząt
Jednym z ważniejszych elementów Festiwalu Sztuka Ulicy jest tzw. nowy cyrk. – To zjawisko sięgające lat 80. ubiegłego wieku i związane m.in. z niestety nieżyjącym już Ryszardem Kubiakiem, który właśnie wtedy został we Francji dyrektorem Centrum Sztuki Cyrkowej. I zaproponował zmianę narracji edukacyjnej, jeżeli chodzi o cyrk – opowiada rozmówca Michała Żołądkowskiego. – Zaproponował, aby przedstawienia cyrkowe nie korzystały ze zwierząt, ale stały się raczej wydarzeniami teatralnymi, gdzie historia jest opowiadana za pomocą technik cyrkowych – wyjaśnia.
- W tym roku będziemy mieli trzy takie spektakle. "Epitafium błazna" Kolektywu KEJOS zadaje pytanie, jak wyglądałyby sztuki Szekspira, gdyby ich bohaterem był człowiek z czerwonym nosem, czyli błazen. Teatr Klinika Lalek zaprezentuje spektakl "Cyrk Tarabumba", gdzie występują duże lalki animowane przez aktorów. Innym spektaklem tego teatru będzie "Kosmiczna podróż Guliwera" – wymienia.
Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Sztuka Ulicy można znaleźć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Przeczytaj także
- Koniec sezonu, czyli początek wakacyjnych atrakcji kulturalnych
- Teatr pierwszego kontaktu. Festiwal Sztuka Ulicy w Warszawie
- Festiwal Teatru WARSawy. Offowa wizytówka kulturalnej stolicy celebruje swoje XXV-lecie
- Wolny teatr dla wolnych ludzi. Rusza 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy "Materia Prima"
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Dariusz Jarociński (dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy)
Data emisji: 30.06.2023
Godziny emisji: 11.16
pr