Niania ustawowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niania ustawowa
Foto: Fot. Glow Images

Spora część polskich niań jest zupełnie nieprzygotowana do pracy z dziećmi. Być może ten niekorzystny obraz ulegnie zmianie dzięki nowym przepisom.

Posłuchaj

Za, a nawet przeciw 28 lutego 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Polskie opiekunki do tej pory najczęściej pracowały na czarno. Pojawiła się jednak szansa wyciągnięcia niań z szarej strefy. Ta szansa to podpisana niedawno przez prezydenta ustawa żłobkowa.

Zdaniem psychologa Doroty Zawadzkiej, niania w Polsce jest traktowana jako funkcja trochę niepoważna. - To się bierze z dwóch powodów. Nie ma czegoś takiego jak zawód niani. Większość szkół nie kształci w tym kierunku. Jeśli ktoś jest absolwentem pedagogiki przedszkolnej to najczęściej właśnie w przedszkolach lub żłobkach szuka pracy.

Drugim problemem, na który zwraca uwagę gość audycji jest desperacja rodziców, którzy często zatrudniają osoby przypadkowe i nie wymagają od nich żadnej wiedzy.  
Zdarza się jednak, że niania zajmująca się dzieckiem, wie więcej na temat jego wychowania niż sami rodzice i to również może powodować konflikty.

Dorota Zawadzka podkreśla, że przy zatrudnianiu opiekunki powinniśmy poprosić przede wszystkim o referencje. Warto je dodatkowo zweryfikować, dzwoniąc na przykład do poprzednich pracodawców.

Psycholog uważa, że nowa ustawa wprowadzająca zawód niani jest dobrym i potrzebnym rozwiązaniem. - Wszystkie osoby, które będą chciały wykonywać legalnie tę profesję zmuszone zostaną do przejścia specjalnych kursów. To umożliwi im przygotowanie do pracy choćby w minimalnym zakresie.

Dorota Zawadzka dodaje, że w ramach nowego prawa zostanie ustalona lista zajęć, które niania powinna wykonywać w ramach swojej pracy. Obecnie bardzo powszechne jest sytuacja, kiedy opiekunka dogląda nie tylko dziecka, ale całego domu.

Sylwia Wanot z portalu Niania.pl przyznaje, że większość osób pracujących w tym charakterze poszukuje legalnej możliwości zatrudnienia, na co teraz pozwoli im ustawa żłobkowa. - Widać na rynku taką potrzebę - podsumowuje.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

Komentarze do audycji można dodawać pod tym artykułem lub na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia.

(dmc)

Polecane