Wyzwania migracji w kontekście kulturowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyzwania migracji w kontekście kulturowym
Migranci w porcie Naos w Arrecife na hiszpańskiej wyspie Lanzarote Foto: PAP/ EPA/Adriel Perdomo

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o zjawiskach zachodzących w związku z procesami migracji. Mogłoby się wydawać, że w czasach tak postępującej globalizacji kwestia różnic kulturowych przestanie mieć znaczenie, tak jednak nie jest. – W psychologii istnieje coś takiego jak szok kulturowy. Ludziom nie zawsze jest łatwo dostosować się do warunków panujących w danym kraju. Ich reakcje na to mogą być różne – zauważa Aleksandra Plewka, seksuolog i biegła sądowa. 

Trudność asymilacji do warunków panujących w danym kraju i frustracja związana z wyzwaniami codzienności może przekładać się w części sytuacji na zachowania agresywne czy łamiące prawo. 

Odnosząc się do globalizacji, która może oznaczać pewną homogenizację, znawca kultury arabskiej Paweł Rakowski zwraca uwagę, że świat arabski jest całkowitym przeciwieństwem takiego zjawiska z powodu bardzo silnej, dominującej tam plemienności. – To jest obszar plemienny, klanowy, rodzinny i religijny. Świat islamu to jest nie tylko świat sacrum, ale i świat profanum – podkreśla rozmówca Rafała Tomańskiego. Jak przypomina, w tej kulturze nie tylko relacje, ale i jakiekolwiek kontakty między kobietami i mężczyznami są bardzo ograniczone. Ta odmienność może być trudna do zaakceptowania. 

Unijny pakt migracyjny. Co zawiera?

Temat migracji w Europie na początku czerwca znów stał się tematem elektryzującym debaty. Przy sprzeciwie Polski i Węgier, państwa Unii Europejskiej przyjęły tak zwany pakt migracyjny. Zapisano w nim zasadę warunkowości – albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Polska krytykuje ten zapis i domaga się, aby tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje są podejmowane jednomyślnie. Polskie władze uważają, że pakt nie rozwiązuje problemu nielegalnej migracji w Europie. Nie ma zapisów, które pozwalają na całkowite wyłączenie Polski z mechanizmu solidarnościowego w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Co prawda kraje, które wcześniej przyjęły migrantów, będą mogły zwracać się do Komisji z wnioskiem o uwzględnienie tego faktu, ale to Bruksela będzie decydować, czy uznać tę argumentację. 


Posłuchaj

49:06
Wyzwania migracji w kontekście kulturowym (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Rafał Tomański
Goście:
Anna Zalewska (europosłanka Prawa i Sprawiedliwości), Aleksandra Plewka (seksuolog, biegła sądowa), Paweł Rakowski (znawca kultury arabskiej)
Data emisji:
22.06.2023
Godzina emisji:
21.09

gs

Polecane