Kultura miejsc nietypowych. Jak ją poznać i uwiecznić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura miejsc nietypowych. Jak ją poznać i uwiecznić?
Jak najlepiej odkrywać nietypowe dla nas zakątki świata?Foto: matsiukpavel/Shutterstock

Czy podróże mogą zmieniać życie? Jak robić zdjęcia, na których naprawdę widać i czuć emocje. I czy świat można poznawać przez biżuterię? O tym opowiedziała Maria Magdalena Kwiatkiewicz, podróżniczka, fotografka, kolekcjonerka.

Swoje wyjazdy Maria Magdalena Kwiatkiewicz nazywa nie wakacjami, a wyprawami. Jak mówi, stara się odwiedzać miejsca nietypowe. – Im mniej ludzi tym lepiej – ocenia podróżniczka.

Gość radiowej Trójki podkreśla, że ten sposób organizacji wyjazdu pomaga też w robieniu naturalnych zdjęć. Umożliwia to jak najrzadszy kontakt mieszkańców tamtejszych terenów z fotografami. – Wtedy są oni bardziej naturalni. Lubię takie miejsca, gdzie jestem tak samo ciekawa dla nich, jak oni dla mnie – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz.

Jako jedno z takich miejsc podróżniczka wymienia Turkmenistan. Kraj, który dopiero niedawno otworzył się na świat, wśród podróżników zyskał miano "świrolandii". – To miejsce, w którym prezydent, mając olbrzymie pieniądze z ropy i gazu, wydaje je na białe miasto. Buduje stolicę z marmuru, który przywozi z Włoch i wydaje olbrzymie pieniądze na swoje złocone pomniki. Oczywiście bardzo szkoda tych pieniędzy moim zdaniem. Miasto jest piękne, niemniej jak tylko wyjedzie się poza stolicę, to widać ogromną biedę – opowiada fotografka i dodaje, że w białym mieście ten sam kolor muszą mieć nawet... pojazdy. – Nawet śmieciarki i autobusy muszą być białe. Niektóre marki samochodów nie mają w ogóle prawa wjazdu do miasta. Trzeba przesiąść się do autokaru – wymienia podróżniczka.

Najczęściej czytane:

Między ludźmi

Jak wniknąć w życie lokalnej społeczności? Pomóc w tym może biżuteria. – Wtedy jest mi najłatwiej kontaktować się z ludźmi. Staram też dowiadywać się, gdzie może jest jakieś wesele albo pogrzeb. Jeżeli natomiast spotykam kogoś na swojej drodze, i miło się nam rozmawia, to staram się, aby ta osoba zaprosiła mnie na przykład na herbatę – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz.

– Jest to dla mnie ważne, bo wtedy wchodzę do ludzi i ich domów w momencie, kiedy są dobrze ubrani. Dobrze się czują i lubią, kiedy robi im się zdjęcia. (...) W Turkmenistanie na przykład w dniu ślubu bardzo ważna jest biżuteria. Kobieta ma wówczas na sobie kilka, albo nawet kilkanaście kilogramów srebrnej biżuterii. Dzisiaj, ze względu na biedę, jest jednak dużo skromniej – opowiada gość radiowej Trójki.

Nauka człowieczeństwa

– Zależy mi na tym, aby poznawać kultury i miejsca, które nie są zniszczone przez ludzi z naszego kręgu kulturowego – podkreśla Maria Magdalena Kwiatkiewicz. – Nie staram się trafiać w takie miejsca, gdzie najpierw muszą dotrzeć antropologowie. Chciałabym natomiast zrobić zdjęcia tego świata, którego za chwilę nie będzie. Globalizacja powoduje, że wszystko staje się jednolite – wyjaśnia podróżniczka.

Fotografka dodaje, że jej wyprawy można nazwać nauką społeczeństwa. – Zdaję sobie sprawę, że z miejsca, w którym ludzie żyją tak samo, jak tysiąc lat temu. Można się wiele nauczyć. Kiedy byłam w lasach deszczowych, to tamtejsi ludzie nigdy nie biorą za dużo od lasu. Chcą tylko, żeby ten las został dla kolejnych pokoleń. To mądrość, której możemy się od nich nauczyć – tłumaczy.

Posłuchaj

12:46
Kultura miejsc nietypowych. Jak ją poznać i uwiecznić? (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Maria Magdalena Kwiatkiewicz (podróżniczka, fotografka, kolekcjonerka)
Data emisji: 24.06.2023
Godziny emisji: 8.19

qch

Polecane