Mądre rodzicielstwo. Jak reagować na sukcesy i porażki?
2023-06-23, 12:06 | aktualizacja 2023-06-23, 12:06
– Ważne, żeby oceny nie były jedynym wyznacznikiem tego, że rok szkolny się skończył i to w taki sposób, jak pokazują te oceny. Rok szkolny to dużo więcej niż to, co się działo na lekcjach. Warto o tym pogadać z naszymi dziećmi – zachęca psycholog Natalia Kocur.
- Szkolne wyróżnienia. Jak chwalić dziecko za sukcesy nie tworząc presji?
- Zawiedzione oczekiwania. Jak nie zawsze najlepsze oceny dzieci zobaczyć we właściwej perspektywie?
- Czy nagradzać dzieci za ich sukcesy?
- Wakacje czasem na naukę? Jak dobrze wykorzystać te dwa miesiące?
Oczywiście, jeśli dziecko przyniosło ze szkoły świadectwo z dobrymi ocenami, warto je pochwalić i dać mu odczuć, jak bardzo jesteśmy z niego dumni, ale trzeba unikać przesady. – Nie należy robić wokół tego jakiejś strasznej akcji, pokazywać w internecie, chwalić się całej rodzinie. To też wywiera presję na dzieci. To wyznacza standardy i oczekiwania na kolejne lata, a różnie może być – zauważa psycholog.
Gorsze oceny to porażka?
Podobnie w sytuacji, kiedy dziecko ma na świadectwie nie tylko same piątki. – Nie róbmy z tego dramatu i straszliwej porażki. Warto pomyśleć, że nasze dziecko wcale nie musi być najlepsze we wszystkim. Może mieć obszary preferencji własnych i tam mieć lepsze oceny niż swoja średnia – mówi Natalia Kocur. Gość "Pory na Trójkę" zwraca uwagę, że gdyby ktoś nas dorosłych wciąż surowo oceniał w pracy za każde zadanie, to wcale nie byłoby nam łatwo.
Jak zauważa psycholog zła czy gorsza ocena to dla dziecka i tak trudne przeżycie. Silnie negatywna reakcja rodziców dodatkowo pogarsza tę sytuację.
Prezenty w nagrodę za oceny?
Mówiąc o nagradzaniu dzieci za ich szkolne sukcesy, Natalia Kocur podkreśla, że warto ich wysiłek docenić zwłaszcza w przedmiotach czy obszarach, które nie należą do ich ulubionych, a co za tym idzie, wymagały więcej wysiłku czy obowiązkowości.
- Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?
- Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim
- Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?
Wakacje, czyli dwa miesiące lenistwa?
Rozmówczyni Radosława Nałęcza podkreśla, że mimo pokus, jakie mogą mieć rodzice, żeby dziecko w czasie wakacji podciągnęło się np. z matematyki, to jednak powinien być czas odpoczynku. Jak zwraca uwagę psycholog, dorośli rzadko kiedy poświęcają swój urlop, aby poprawić swoje zawodowe kompetencje, dlatego nie ma powodu, aby oczekiwali tego od dzieci.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Natalia Kocur (psycholog)
Data emisji: 23.06.2023
Godzina emisji: 7.09
gs