Trójka|Salon polityczny Trójki
Maliszewski o "resecie z Rosją" z czasów rządów Tuska: miały miejsce błędy o charakterze strategicznym
2023-06-14, 09:06 | aktualizacja 2023-06-14, 10:06
- Trzeba się zastanowić, z jakiego względu podpisywano niekorzystne umowy na gaz, dlaczego redukowano dług Gazpromowi, wycofano się z tarczy i przeprowadzono ten reset. To jest ważne z tego względu, że Polacy będą przed zasadniczym wyborem jesienią - jaka będzie Polska - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dyrektor Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski pytany o cel przypominania "resetu z Rosją" w czasach rządów PO-PSL.
- Reset z Rosją to czynnik związany mocno z wartościami - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski pytany o rolę przypominania relacji polsko-rosyjskich za rządów PO-PSL w kampanii wyborczej. - To przypomnienie różnego rodzaju decyzji i działań, m.in. Donalda Tuska, które świadczą o błędach o charakterze strategicznym - dodał.
Strategiczne błędy Tuska
Przypomniał, że wraz z amerykańskim politologiem napisał artykuł dotyczący "błędów w zakresie negocjowania tarczy antyrakietowej" za czasów rządów George'a W. Busha w Waszyngtonie. - Bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji, gdyby Donald Tusk z tego projektu się nie wycofał de facto - ocenił.
- Trzeba było się zastanowić: z jakiego względu podpisywano niekorzystne umowy na gaz, dlaczego redukowano dług Gazpromowi, wycofano się z tarczy i przeprowadzono ten reset. To jest ważne z tego względu, że Polacy będą przed zasadniczym wyborem jesienią - jaka będzie Polska - wyliczał.
Zdaniem gościa "Salonu politycznego Trójki" "trzeba przypomnieć uwarunkowania decyzji, te fatalne błędy, po to, by tego błędu nie popełnili". Jak mówił, ten przekaz adresowany jest "do serca" wyborców - podkreślił Norbert Maliszewski.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
"Reset". Nowy serial dokumentalny TVP i podkast Polskiego Radia
"Reset" - to nowy serial telewizyjny autorstwa Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza przedstawiający nieznane dokumenty i informacje na temat polsko-rosyjskiego resetu z lat 2007-2015. Prace nad programem trwały ponad rok. Przeanalizowano 10 tysięcy dokumentów z publicznych archiwów z Polski i z zagranicy oraz nagrania i zdjęcia.
"Reset" to także nowy cykl podkastów Polskiego Radia, które przygotowuje Michał Rachoń.
- Po premierze "Resetu". PiS ponownie zadaje Tuskowi 12 pytań o współpracę z Rosją
- Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wspiera autorów serialu "Reset". "Mają prawo do publikacji własnej wizji"
- "Nikt nigdy wcześniej nie interesował się dokumentami". Rachoń o kulisach "Resetu"
***
Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Norbert Maliszewski (dyrektor Rządowego Centrum Analiz)
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 8.45
Trójka/ mbl