"Nikt nigdy wcześniej nie interesował się dokumentami". Rachoń o kulisach "Resetu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nikt nigdy wcześniej nie interesował się dokumentami". Rachoń o kulisach "Resetu"
TVP wyemitowała pierwszy odcinek serialu dokumentalnego "Reset"Foto: MAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA

– W serialu "Reset" zaprezentowano dokumenty, które znalazły się w archiwach, ale którymi nikt nigdy wcześniej się specjalnie nie interesował. (...) Mam nadzieję, że w przestrzeni publicznej odbędzie się debata nt. tych dokumentów i że ci, którzy tworzyli politykę tzw. nowej filozofii stosunków z Rosją, wyjaśnią swoje działania – skomentował w Programie 3 Polskiego Radia Michał Rachoń.

W poniedziałek na antenie TVP wyemitowano pierwszy odcinek serialu dokumentalnego "Reset". Gość Programu 3 Polskiego Radia, współautor produkcji Michał Rachoń wyjaśnił, że reset, czyli okres polityki tzw. nowej filozofii stosunków z Rosją, trwał w latach 2007-2014.

– Cenzurą był moment aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. W tych czasach ówcześni rządzący próbowali zbudować nową filozofię. To, na czym polegała, pokazujemy na podstawie dokumentów w serialu "Reset" – powiedział.

Nowa filozofia stosunków z Rosją

Jak dodał, dokumenty były przechowywane w polskich archiwach, ale "nikt nigdy wcześniej się specjalnie nimi nie interesował". Podkreślił też, że są one bardzo ciekawe i wymagają debaty.

– Pierwszy odcinek serialu wzbudził skrajne emocje, ale nie opinie, bo jak na razie debaty na ten temat nie ma. Mam nadzieję, że taka dyskusja się odbędzie i że ci, którzy tworzyli politykę – w taki sposób, że jechali do Moskwy i informowali, że nowa filozofia ma być oparta na tym dziedzictwie, które jest związane z tym, że car Aleksander był niegdyś królem Polski – wyjaśnią, z jakiego powodu właśnie to wpisali do dokumentów nowej filozofii – powiedział współautor serialu.

"Reset"

Gość audycji podkreślił też, że w dokumentach wymienione są nazwiska ciągle aktywnych polityków, "którzy od samego początku byli zaangażowani w politykę resetu w bardzo konkretnych zakresach". – Jestem przekonany, że to są ludzie, którzy powinni wziąć udział w pewnej publicznej, politycznej debacie, w której ocenią, opiszą i przedstawią opinii publicznej, dlaczego zdecydowali się tak głęboko wejść w dwustronne relacje z Rosją.

Zapytany o to, co było najtrudniejsze w pracy nad dokumentem, dziennikarz wskazał, że zaskoczył go ogrom tego zjawiska. – Polityka resetu była ściągana na bok, (…) jednak była tak rozległa, że właściwie każde ministerstwo w Polsce musiało przedstawić elementy swoich działań, które były wprowadzone jako swego rodzaju wiano do tej polityki – wyjaśnił Michał Rachoń.


Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:07
Michał Rachoń o kulisach powstawania serialu "Reset" (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Michał Rachoń (dziennikarz, współtwórca serialu "Reset")
Data emisji: 13.06.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

ng/PR24

Polecane