Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie" w Zachęcie. Przestroga i zachęta do działania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie" w Zachęcie. Przestroga i zachęta do działania
Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie" w Zachęcie Foto: Wlodzimierz Wasyluk / Forum

W warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę "Drugiej wiosny nie będzie", dotykającą najważniejszych problemów współczesnej młodzieży.  O tym, że warto odwiedzić galerię, przekonywała w Trójce Julia Harasimowicz, współkurator wystawy.

Tytuł "Drugiej wiosny nie będzie" nawiązuje do słów Franza Cižka, austriackiego pioniera edukacji artystycznej z początku XX wieku. Odnoszą się one do okresu dzieciństwa i są jednocześnie przestrogą i zachętą do działania. Pomysłodawcy wystawy próbują odpowiedzieć na pytania o to, jak dorośli mogą pomóc młodzieży w przezwyciężaniu stojących przed nią problemów, związanych z doświadczaną na co dzień przemocą, czy też odnoszących się do ogólnoświatowych zjawisk, takich jak pandemia czy wojna.

Na wystawie przypominane są zarówno praktyki pionierów nowoczesnej pedagogiki, takich jak Janusz Korczak, Maria Montessori czy Célestin Freinet, jak i projekty alternatywnej edukacji z początku i pierwszej połowy XX wieku, a także współczesne nawiązania do tych źródeł. Ich wspólnym mianownikiem jest wspieranie kreatywności dzieci poprzez interdyscyplinarność, naukę różnych umiejętności i doświadczanie rzeczywistości poprzez różne zmysły.

Dać dzieciom głos

– Naszą główną myślą było to, żeby zaprezentować praktyki, które na różne niekonwencjonalne sposoby opowiadają o problemach obecnych w całej historii. Chodzi przede wszystkim o brak głosu dzieci, brak możliwości decydowania o sobie, komentowania ich pozycji w społeczeństwie i tego, jak chciałyby, żeby wyglądała ich edukacja – mówiła w Trójce Julia Harasimowicz, współkurator wystawy.

Ważnym elementem projektu są prace, które powstały w latach 40. XX wieku w getcie w czeskim Terezinie. Główną bohaterką jest w tym przypadku pewna austriacka artystka żydowskiego pochodzenia, która po zamknięciu w getcie prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci. Wystawa ma też współczesny wątek wojenny, związany z losem ukraińskich dzieci, które musiały uciekać ze swoich domów w wyniku rosyjskiej napaści.

Wystawę "Drugiej wiosny nie będzie" można oglądać w Zachęcie do niedzieli 18 czerwca. Natomiast do końca lipca galeria będzie prowadzić plenerowe działania na tzw. Złotej wyspie, leżącej w miejscu dawnego wybiegu dla niedźwiedzi z warszawskiego zoo.


Posłuchaj

5:10
Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie" w Zachęcie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Julia Harasimowicz (współkurator wystawy "Drugiej wiosny nie będzie")
Data emisji: 8.06.2023
Godzina emisji: 14.34

kc

Polecane