Katowice: festiwal autorskiego, alternatywnego teatru na pograniczu sztuk scenicznych i wizualnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katowice: festiwal autorskiego, alternatywnego teatru na pograniczu sztuk scenicznych i wizualnych
Przed nami kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part, na zdjęciu jeden z performatywnych spektakli w poprzednich lat Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Już 16 czerwca w Katowicach rozpocznie się 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part. To jedna z najstarszych cyklicznych imprez teatralnych w Polsce, która proponuje publiczności spektakle z pogranicza tańca, cyrku, teatru, performance’u – często łączące te sztuki w sposób zaskakujący i niezwykły.

  • 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part odbywa się w Katowicach, w dniach 16-25 czerwca
  • Gwiazdą tegorocznego festiwalu jest czeski teatr Burkicom ze spektaklem "Wyspa!"

Biletów coraz mniej

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part (wcześniej: Międzynarodowy Festiwal Teatrów A Part) jest międzynarodowym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych z obszaru sztuk performatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem teatru pozainstytucjonalnego, autorskiego, niewerbalnego, eksperymentalnego, alternatywnego i innowacyjnego. Zaczyna się za niespełna dwa tygodnie, ale biletów na niektóre występy już brakuje. – Z jednej strony bardzo się cieszymy, że jest tak duże zainteresowanie, z drugiej strony jest nam żal, że nie wszyscy chętni będą mogli zobaczyć te przedstawienia. Ale to też specyfika tego rodzaju twórczości artystycznej: niektóre z przedstawień są adresowane tylko do bardzo niewielkiej grupy odbiorców. Powtarzane kilkukrotnie i tak nie dotrą do masowego widza, ale tego, który będzie mógł kontemplować te działania w bardzo kameralnej sytuacji. Dlatego radzę się spieszyć i zerknąć na program naszego festiwalu – komentuje Marcin Herich, wieloletni dyrektor artystyczny Festiwalu.


29. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part

Teatr pomiędzy, alternatywny i niebanalny

– Sztuki performatywne to jest najbardziej ogólne określenie tego, co rozumiemy przez słowo "teatr", przez różnego rodzaju odmiany twórczości artystycznej, widowiskowej, scenicznej. My staramy się wybierać z tego ogromnego, szerokiego obszaru te zjawiska, które dotyczą teatru mniej tradycyjnego, niedramatycznego, który pojawia się na pograniczu sztuk: pomiędzy sztukami scenicznymi a wizualnymi – tłumaczy rozmówca Katarzyny Cygler. – Tych zjawisk jest bardzo dużo. I bardzo mnie cieszy, że artyści coraz chętniej eksperymentują z łączeniem różnego rodzaju działalności artystycznej w taki sposób, żeby powstało coś nowego, interesującego, niebanalnego – wyjaśnia.

– Chciałbym zaprosić na spektakl, który będzie po raz pierwszy w Polsce: łączy teatr tańca i nowy cyrk. Spektakl czeskiego teatru Burkicom ostatnio święci triumfy na wielu scenach tanecznych w Europie i na świecie. Przedstawienie nosi nazwę "Wyspa!" i to jest taka nasza perełka, którą chcemy się podzielić z publicznością – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:02
16 czerwca rusza 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part (trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin Herich (dyrektor artystyczny 29. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part)
Data emisji: 5.06.2023
Godzina emisji: 14.17

pr

Polecane