Ponad miliard dolarów za muzykę zespołu Queen? "To nie bierze się znikąd"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ponad miliard dolarów za muzykę zespołu Queen? "To nie bierze się znikąd"
Katalog grupy Queen jest wart ponad miliard dolarówFoto: Shutterstock/Kraft74

Grupa Queen ma niebawem dołączyć do grona artystów, którzy sprzedali prawa do swych utworów wielkim wytwórniom fonograficznym. Mówi się o rekordowej kwocie ponad miliarda dolarów! – To nie bierze się znikąd. W ostatnich latach mamy ponowny boom na zespół Queen – uważa dziennikarz muzyczny Michał Korpowicz. 

Według doniesień stacji CNN batalia o pozyskanie praw do całego katalogu grupy Queen już się rozpoczęła. Biorą w niej udział fonograficzni giganci, tacy jak Universal Music Group czy Sony Music Group. Druga z tych firm zapłaciła niedawno ponad pół miliarda dolarów za przejęcie pod swe skrzydła dotychczasowej twórczości Bruce'a Springsteena. Ta rekordowa kwota może jednak zostać znacznie przebita w przypadku zespołu Queen…

Jak wyliczyli eksperci, prawa do kompozycji grupy, na czele której stał charyzmatyczny Freddie Mercury, mogą być warte od 1,1 do 1,5 mld dolarów. – To nie bierze się znikąd. W ostatnich latach mamy ponowny boom na zespół Queen. Jak się okazuje, muzyka tego zespołu jest wiecznie żywa, a dodatkowe zainteresowanie rozbudził film "Bohemian Rhapsody"  mówił w Trójce dziennikarz muzyczny Michał Koprowicz.

Tę gigantyczną sumę musieliby podzielić między siebie trzej pozostali przy życiu muzycy zespołu Queen oraz spadkobiercy nieżyjącego wokalisty. Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że prawa autorskie i wydawnicze są dotychczas podzielone między różnych właścicieli, na dodatek różnią się oni w różnych częściach świata. To łamigłówka, którą zajmują się prawnicy i księgowi.

Jaki wpływ na dorobek grupy Queen będzie miało przejęcie praw przez nowego właściciela? – Dla zwykłego słuchacza to niewiele zmienia. Muzyka zespołu nadal będzie istniała w przestrzeni publicznej, będzie dostępna na płytach i w internecie. Ale może się to wiązać np. ze zwiększoną obecnością tej muzyki w filmach, serialach i reklamach telewizyjnych - stwierdził Michał Koprowicz.

Sprzedaż praw autorskich i wydawniczych przez gwiazdy muzyki stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Oprócz wspomnianego Springsteena, w ten sposób wzbogacili się m.in. Bob Dylan i Sting (po 300 mln dolarów), a także Justin Bieber i Dr. Dre (po 200 mln dolarów).


Posłuchaj

4:42
Michał Koprowicz o sprzedaży praw do muzyki Queen (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Koprowicz (dziennikarz muzyczny)
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 14.16

kc

Polecane