Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia
Spider-Man: Poprzez multiwersumFoto: mat. prasowe

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?

  • "Spider-Man. Uniwersum" kosztował 95 mln dolarów i zarobił blisko 400 milionów. Zdobył Oscara w kategorii najlepszy film animowany
  • Sequelem "Spider-Man. Uniwersum"jest wchodzący właśnie do kin "Spider-Man: Poprzez multiwersum". Trylogię zamyka "Spider-Man: Beyond Spider-Verse", którego premiera przewidziana jest w 2024 roku

Superbohaterowie: z komiksów do filmów i gier

– Kino superbohaterów nie zniknie, ale ulegnie przeobrażeniu: minie czas prymatu fanów filmów superbohaterskich, a coraz częściej będą pojawiać się gry superbohaterskie – przewiduje Michał Chudoliński, krytyk filmowy i komiksowy. – Wydaje mi się, że odbiorcy bardziej zależy na tym, aby być Batmanem a nie oglądać Batmana – wskazuje.

– Gry pozwalają nam robić rzeczy, których normalnie nie moglibyśmy robić: np. latanie jako Spider-Man po Nowym Jorku jest niesamowicie relaksującym i przyjemnym uczuciem. Batman nigdy sobie nie żartuje, podczas gdy Spider-Man, Peter Parker czy Miles Morales, nie mają z tym problemu – mówi Aleksandra Prokopek, Ośrodek Badań Groznawczych Wydziału Polonistyki UJ.

Tymczasem komiksy, z których przecież moda na superbohaterów się wzięła, są w odwrocie. – Kiedy zaczęła się druga "batmania""wraz z filmem Tima Burtona, to popularność filmu przenosiła się na sprzedaż komiksu. 35 lat później mamy trend wręcz odwrotny: medium, które stworzyło modę na superbohaterów w kinie jest teraz na usługach tego kina i branży growej – tłumaczy Michał Chudoliński. – Komiks jest wykorzystywany jako przedmiot promocyjny bardziej popularnych gier komputerowych, bo tam te wszystkie firmy zarabiają miliony dolarów.


Spider-Man. Uniwersum/YouTube MarvelPolska


Posłuchaj

3:24
Komiksowi superbohaterowie: ich świat się zmienia (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Rewolucyjny, przebojowy Spider-Man

Na początku swojej historii, jeszcze tej komiksowej, pula superbohaterów była dość skromna: było ich ledwie kilku czy kilkunastu. Obecnie ich liczba idzie w setki i konia z rzędem temu, który ich wszystkich rozróżnia i zna ich historię oraz niezwykłe zdolności. A animowany film "Spider-Man. Uniwersum" (2018) dodatkowo wprowadził wieloświat i główny bohater pojawił się niejako zmultiplikowany, w nim w wielu wersjach pochodzących z różnych światów. Produkcja zachwyciła krytyków i publiczność, została też nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu animowanego. W piątek, 2 czerwca, na ekranach, także polskich, pojawi się sequel "Spider-Man: Poprzez multiwersum", a w produkcji jest już domknięcie trylogii "Spider-Man: Beyond Spider-Verse", który ma mieć premierę w roku 2024.

Przeczytaj także


– Ten Oscar, ba, nawet nominacja była zaskoczeniem, bowiem ten film zerwał ze wszystkimi zasadami animacji ostatnich 20 lat animacji, gdzie goniliśmy za realizmem. Tymczasem "Spider-Man Uniwersum"powiedział "Nie! Nie będziemy robić realizmu! Będziemy szaleć, będziemy zmieniać, będziemy dodawać animacje 2D i 3D jednocześnie, będziemy dodawać grafiki... Realizm wyrzucamy do kosza: jesteśmy sztuka i tacy mamy być!"– tłumaczy filmoznawca Julian Jeliński. – Tak naprawdę "Spider-Man Uniwersum"zmieniło podejście do animacji także kolejnych produkcji – stwierdza.

– Kiedy więc mamy tak genialną pierwszą część, oczekiwania przed sequelem są wywindowane pod sufit, a nawet wyżej: w kosmos – dodaje.


Spider-Man: Poprzez multiwersum/YouTube TYLKOHITY

 


Posłuchaj

7:48
"Spider-Man: Poprzez multiwersum": jaki będzie sequel rewolucyjnego "Spider-Man. Uniwersum"? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Gość: Julian Jeliński (filmoznawca)
Data emisji: 30.05.2023
Godziny emisji: 12.23, 12.37, 12.46

pr

Polecane