Nie tylko muzyka. Przypominamy artystyczny dorobek Tiny Turner

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko muzyka. Przypominamy artystyczny dorobek Tiny Turner
Tina Turner miała na koncie wiele muzycznych duetów, m.in. z Davidem Bowiem, z którym nagrała utwór "Tonight"Foto: Paul Cox/PAP

W wieku 83 lat zmarła Tina Turner. Królowa rock'n'rolla, jak nazywano artystkę, w trakcie swojej kariery sprzedała ponad 100 mln płyt. Piosenkarka w 2009 roku ogłosiła przejście na emeryturę; poza działalnością muzyczną możemy ją znać również z ekranów kin.

Na wielkim ekranie Tina Turner pojawiła się przy okazji m.in. takich filmów jak "Bohater ostatniej akcji", "Tommy" (musical na podstawie albumu grupy The Who), jak również "Mad Max pod Kopułą Gromu", gdzie współpracowała na planie z Melem Gibsonem. Artystka wcieliła się tam w rolę Cioteczki Entity; ponadto, na potrzeby obrazu, nagrała kultowy utwór "We Don't Need Another Hero". – Na pewno "Mad Max" zalicza się dziś do kultowych filmów. Zawdzięczamy mu wielki przebój, jak również fantastyczną ścieżkę dźwiękową i niezapomnianą kreację aktorską Tiny Turner – przypomina dziennikarz muzyczny Sebastian Płatek.

Źródło: Tina Turner/YouTube

Piosenkarka doczekała się też filmu biograficznego na swój temat. W 1993 roku do dystrybucji trafiła produkcja "Tina: What's Love Got to Do with It". – To bardzo wysoko oceniany i wzruszający film. (...) Na pewno pokazuje, ile ta kobieta w życiu przeszła, i że show-biznes to nie tylko blaski, ale także cienie – ocenia gość "Trójki przed południem".

Najczęściej czytane:

Niezapomniane kolaboracje i polski akcent

Tina Turner na swoim koncie miała również wiele legendarnych duetów muzycznych. Artystka występowała wspólnie m.in. z Bryanem Adamsem, Mickiem Jaggerem, Stingiem i Davidem Bowiem– Te wielkie przeboje do dziś są często grane na antenach radiowych. Nieśmiertelne, absolutne wspaniałe utwory; aż nie chce się wierzyć, że niektóre kawałki mają już tyle lat. Nadal brzmią świeżo i są inspirujące – komentuje Sebastian Płatek.

Obecnością zmarłej piosenkarki mogliśmy cieszyć się również w Polsce. Artystka wystąpiła w naszym kraju w 1981 (Katowice i Warszawa), 1996 (Warszawa) i 2000 roku (Sopot). – Jej koncert w Sopocie był transmitowany w telewizji i miałem okazję go oglądać; to było świetne widowisko i pokaz fantastycznej formy wokalnej – wspomina dziennikarz muzyczny.

Posłuchaj

7:02
Nie tylko muzyka. Przypominamy dorobek artystyczny Tiny Turner (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Sebastian Płatek (dziennikarz muzyczny)
Data emisji: 25.05.2023
Godziny emisji: 12.17

qch

Polecane