Nieustające entuzjazm i werwa. The Rolling Stones oczami naukowca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieustające entuzjazm i werwa. The Rolling Stones oczami naukowca
The Rolling StonesFoto: Forum/Eric Lalmand / Zuma Press

"Oni wciąż są pełni entuzjazmu i werwy, wciąż promieniują i pokazują, co potrafią" – tak o grupie The Rolling Stones mówił prof. Paweł Tański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gościł on w Trójce z okazji 60. rocznicy pierwszego koncertu legendarnego zespołu, hucznie obchodzonej na antenie stacji.

Pierwszy, historyczny występ grupy The Rolling Stones miał miejsce 12 lipca 1962 roku w londyńskim klubie Marquee Jazz. Zanim do niego doszło, musiał nastąpić długi proces ewolucji muzyki rozrywkowej, o którym w skrócie opowiedział na antenie Trójki prof. Paweł Tański z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej UMK. – Był rok 1922. Wtedy po raz pierwszy w piosence Trixie Smith zostały użyte słowa "rock and roll". Potem przyszedł król Elvis Presley, który latem 1953 roku postanowił nagrać płytę na prezent urodzinowy dla mamy. Tak oto narodził się wielki fenomen kulturowy, jakim była muzyka rockandrollowa – mówił współautor książki "Kultura rocka 2. Słowo, dźwięk, performance".

Blues na peronie

Prof. Tański wspomniał też o ważnym wydarzeniu, do którego doszło jesienią 1961 roku na peronie dworca kolejowego w Dartford. To właśnie tam spotkali się po raz pierwszy Mick Jagger i Keith Richards, dwaj nastolatkowie zafascynowani amerykańskim bluesem. Niespełna rok później obaj pojawili się na scenie klubu Marquee Jazz, by dać pierwszy koncert pod szyldem The Rolling Stones, wypełniony w całości coverami utworów takich artystów, jak Chuck Berry czy Muddy Waters. – To był rodzaj hołdu, pokazania miłości do tego klasycznego repertuaru ciemnoskórych bluesmanów z delty Missisipi – mówił gość Trójki.

Rockandrollowa ekstaza

Profesor wyznał przy okazji, że tuż przed rozmową przesłuchał najnowszy album Stonesów, zawierający materiał zarejestrowany na żywo na koncercie z okazji 40-lecia zespołu. Zarówno wtedy, jak i teraz muzycy grupy imponowali mu żywotnością. – To są panowie wciąż pełni entuzjazmu, ekstazy, werwy, tańca. Oni wciąż promienieją, wciąż pokazują, co potrafią – zachwycał się rozmówca Katarzyny Cygler.


Posłuchaj

7:48
Prof. Paweł Tański o zespole The Rolling Stones (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Audycja: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paweł Tański (prof. Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej UMK)
Data emisji: 12.07.2022
Godziny emisji: 12.19

kc

 


Polecane