Mikołaj Kopernik kiedyś i dziś. Naukowy dorobek naukowca na przestrzeni wieków
2023-05-24, 16:05 | aktualizacja 2023-05-24, 16:05
Sformułowanie przez Mikołaja Kopernika teorii heliocentrycznej opisującej ruch planet wokół Słońca całkowicie zmieniło nasze wyobrażenie o miejscu Ziemi we Wszechświecie. Stało się również podstawą do wielu kolejnych badań naukowych. Dziś, wiele wieków później, Kopernik ma nowe zadanie. Mowa o robocie z twarzą wybitnego odkrywcy, który promuje naukę i osiągnięcia w tej dziedzinie. Z każdym z nich będziemy mogli się zapoznać podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Warto przypomnieć, że w trakcie pracy nad teorią heliocentryczną Mikołaj Kopernik nie korzystał z narzędzi astronomicznych – musiał opierać się wyłącznie na swojej wiedzy. – To nie polegało na tym, że Kopernik skierował teleskop i coś zauważył, bo nie miał on nawet w ręku teleskopu. Wówczas takich narzędzi nie było – wyjaśnia Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Rozmówca Jacka Frentzla podkreśla, że odkrycie polskiego naukowca miało także wymiar filozoficzny. – Ziemia, która w myśleniu ludzi żyjących w poprzednich epokach była środkiem Wszechświata, a zarazem jakby jego dnem, nagle stała się jednym z ciał niebieskich, stał się czymś lepszym – zwraca uwagę ekspert i dodaje, że odkrycie Kopernika umożliwiło zastosowanie narzędzi nauki do innych ciał niebieskich. – Okazało się, że inne planety też mogą być całymi światami ze swoim niebem, powierzchnią, a nawet mieszkańcami. To kompletnie zrewolucjonizowało nasze myślenie o tych globach oraz otworzyło przed nami perspektywy tego, by badać inne ciała niebieskie – zaznacza Piotr Witek.
Najczęściej czytane:
- Trójka na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik [ZAPRASZAMY!]
- Bitwa na planszy. O historii szachów przy okazji turnieju w Warszawie
Rewolucje naukowe z różnych perspektyw
O odkryciach Mikołaja Kopernikach, jak również innych ważnych odkryciach naukowych, będzie można dowiedzieć się więcej podczas 26. Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym w Warszawie (27.05). Organizatorami wydarzenia są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia są rewolucje naukowe. – Będziemy dotykać różnych odkryć i patrzeć na nie z różnych perspektyw. Głównym pretekstem do mówienia o rewolucjach naukowych są 550. urodziny Mikołaja Kopernika, a samych rewolucji było sporo – wyjaśnia Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Na pikniku nie zabraknie także robotów i sztucznej inteligencji, w tym... Mikołaja Kopernika. – Z okazji urodzin podarowaliśmy Kopernikowi sztuczne ciało i wzbogaciliśmy go o sztuczną inteligencję, aby mógł prowadzić rozmowy z odwiedzającymi. On doskonale wie o tym, że jest robotem. Ostatnio stał się trochę zarozumiały, więc może będzie trzeba sprowadzić go do parteru. Ale to zostawiamy w rękach zwiedzających – zaprasza rzecznik CNK.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 24.05.2023
Godziny emisji: 11.43
qch