Orlen Wyścig Narodów 2023. Po pierwszym etapie Polak wiceliderem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orlen Wyścig Narodów 2023. Po pierwszym etapie Polak wiceliderem!
ORLEN Wyścig Narodów 2023 Foto: mat. prasowe

Dziś ok. godz. 11.00 ruszył tegoroczny kolarski Orlen Wyścig Narodów, przeznaczony dla zawodników do 23. roku życia. Pierwszy etap wystartował z węgierskiego Kaposváru, tego samego, który w ubiegłym roku gościł uczestników słynnego Giro d'Italia. I od razu wielkie emocje: już na 8 kilometrze trzech zawodników – Cole Kessler (USA), Nikolaj Mengel (Dania) oraz nasz reprezentant Michał Żelazowski – zainicjowało ucieczkę. I miedzy sobą rozegrali oni finisz, na którym pierwszy był Duńczyk, drugi – Polak, a trzeci – zawodnik z USA.

– Gdzieś 60 km do mety zobaczyłem, że ta przewaga oscyluje koło 6-7 minut, a peleton nie zaczyna nadrabiać. Widać było, że ekipy nie chciały posyłać wszystkich swoich zawodników do boju, odpuściły te niewielką ucieczkę i pod koniec przewaga była zbyt duża, żeby nas dogonili. Z ucieczkami trzeba mieć trochę szczęścia, a ono dzisiaj najwyraźniej było po naszej stronie – opowiadał na mecie szczęśliwy Michał Żelazowski.

– Cała trójka była dość mocno zmęczona w tym odjeździe, ale powtarzam zawsze chłopakom przed startem: nigdy nie wiadomo, jak ten wyścig się potoczy, i warto być w takich odjazdach, warto uczestniczyć, warto mieć swojego przedstawiciela. I jak widzimy, dzisiaj ucieczka dojechała do mety i będziemy mieli wicelidera – komentował dyrektor sportowy reprezentacji Polski Tomasz Brożyna.


Posłuchaj

4:39
Orlen Wyścig Narodów: relacja Kuby Nizińskiego z mety pierwszego etapu. Polak Michał Żelazowski zajął w nim drugie miejsce! ( Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z Węgier, przez Słowację, do Polski – taką trasę przemierzą w ciągu najbliższych pięciu dni kolarze biorący udział w Orlen Wyścigu Narodów. Dla komentatorów tej rywalizacji wyzwaniem będzie jej pierwsza, węgierska część, z miejscowościami o nazwach takich jak Kaposvár, Balatonföldvár czy Bükkszentkereszt.

Z "węgierskiego Rzymu" nad Balaton

Położony, niczym Rzym, na siedmiu wzgórzach Kaposvár nie jest obcy miłośnikom kolarstwa. To właśnie z tego miasta, znajdującego się niedaleko granicy z Chorwacją, wyruszył jeden z etapów ubiegłorocznego klasyka Giro d'Italia. Dziś w Kaposvárze kolejne kolarskie święto: inauguracja Orlen Wyścigu Narodów, na którego starcie stają najbardziej utalentowani młodzi zawodnicy. – To fajna przepustka do późniejszego ścigania na poziomie World Tour – mówił w Trójce Przemysław Niemiec, były kolarz, odpowiedzialny za wytyczenie trasy wyścigu.

W Orlen Wyścig Narodów biorą udział 23 zespoły narodowe, w tym Polacy, którzy liczą na zajęcie czołowych lokat na mecie. – Zawodnicy przygotowywali się poprzez starty, jak również poprzez zgrupowania wysokogórskie. Jestem optymistą, myślę, że będziemy w stanie nawiązać walkę z najlepszymi – stwierdził dyrektor sportowy polskiej ekipy Tomasz Brożyna.

Dzisiejszy etap zakończy się nad Balatonem. W czwartek kolarze ponownie rywalizować będą na Węgrzech, a w piątek przeniosą się na Słowację. Zdaniem fachowców to właśnie w tamtejszych górach rozstrzygną się losy wyścigu. Orlen Wyścig Narodów zakończy się w niedzielę (28 maja) w Arłamowie w Bieszczadach.


Posłuchaj

5:29
Orlen Wyścig Narodów – pora na start! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

O Orlen Wyścigu Narodów, jego tegorocznej specyfice i nowinkach na trasie w Trzeciej Stronie Medalu w rozmowie z Henrykiem Sytnerem opowiadał jego dyrektor Czesław Lang.


Posłuchaj

2:12
Orlen Wyścig Narodów Czesław Lang w rozmowie z Henrykiem Sytnerem (Trzecia Strona Medalu)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także

***

Tytuł audycji: Pora na TrójkęZapraszamy do Trójki
Prowadzą: Karol GnatRadosław NałęczWitold Lazar
Gość: Jakub Niziński (dziennikarz Trójki)

Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 7.40, 16.39

kc

Polecane