Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?
Wystawa czasowa "Moda stanu wojennego" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona modzie stanu wojennego. Foto: PAP / Maciej Kulczyński

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 

– Lata 80. stworzyły pewną enklawę dla osób, które potrafiły zrobić coś artystycznego. Można było w prosty sposób zmienić swoje nastawienie do życia, robiąc sobie jakiś fantastyczny ciuch. Zdarzyło mi się być świadkiem na ślubie przyjaciółki w sukience uszytej przez siebie z tetry, czyli tkaniny typowo pieluszkowej, użytkowej. Mało tego, miałam buty uszyte z łatek używanych na dziury na łokciach w swetrach. Ten czas pokazał mi, że w zasadzie nie ma barier, które byłyby w stanie człowieka zahamować, jeśli chce sam coś zrobić, jeśli ma odpowiednią motywację i jakąś wizję tego, co chciałby osiągnąć – dodaje rozmówczyni Magdy Skawińskiej.  


Posłuchaj

30:06
Ubiór jako sposób wyrażenia protestu, czyli moda stanu wojennego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przeczytaj także:

Wystawa czasowa "Moda stanu wojennego" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona modzie tego okresu Wystawa czasowa "Moda stanu wojennego" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona modzie tego okresu

W poszukiwaniu obszarów wolności

Wystawa "Moda stanu wojennego" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu prowadzi nas przez lata 80. Kuratorki Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Maria Duffek-Bartoszewska skonstruowały ją tak, aby pokazać, jak wielka historia, poprzez ubrania, akcesoria mody, odbijała się w indywidualnych losach, w życiu pojedynczych ludzi. Pokazywana jest więc czerwona bluzka uszyta z flagowego jedwabiu, suknia ślubna, która posłużyła do przemytu tkaniny do powielacza, kamizelka wyhaftowana, żeby nie dać się rozpaczy po wprowadzeniu stanu wojennego, sweter zainspirowany "Murami" Kaczmarskiego i wiele innych rzeczy, a z każdą prawie łączy się jakaś osobista historia. Wystawa jest pretekstem, żeby opowiedzieć o tym czasie, o ludziach i o znaczeniu ubrań dla poczucia osobistej wolności.

Moda lat 80. Są kultowe relaksy, co jeszcze się nosiło? | Wrocław TV/WROCŁAW TV

***

Tytuł reportażu: "Instrument wolności" 
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 22.07

gs


Polecane