Odkrywać historię, przywracać pamięć. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]
2023-05-10, 08:05 | aktualizacja 2023-05-10, 08:05
Hotelarz i organista – pierwszy bakcylem historii zaraził się od rodziców, drugi jest krewnym rotmistrza Witolda Pileckiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Strażnicy pamięci" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Pierwszy z bohaterów z własnych środków stworzył największe prywatne muzeum. Kilka lat temu pięknie napisała o nim żona prezydenta Kaczorowskiego, że to kwintesencja polskości. Miała spędzić w nim dwadzieścia minut, wyszła po 6 godzinach. Z kolei drugi bohater jest honorowym kustoszem, bardem pieśni patriotycznych.
Przywrócić pamięć
Zarówno jeden, jak i drugi uwielbiają swoje miasto, czyli Ostrów Mazowiecką. Znakomite garnizonowe miasto z okresu międzywojennego. To tu w latach 30. stworzono aleję z pomnikami hetmanów i bohaterów. Figury są monumentalne. Wiele z tych pomników stoi do dziś. Niektóre odbudowano, bo padły zniszczone przez Sowietów. Dlaczego im tak zależy na tych działaniach?
– W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej mamy unikalne zbiory na temat m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego czy Kresów – powiedział w reportażu Zbigniew Banaszek, założyciel instytucji. – To największe muzeum prywatne w Polsce. Jedyne, które posiada własny sztandar. Z jednej jego strony mamy logo oraz pewne znaczące daty, a z drugiej widnieje Matka Boska Ostrobramska i słowa Jana Pawła II: "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" – zauważył.
Posłuchaj
- Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
- (Nie)pamięć o Holokauście w czasach ZSRR. Ludobójstwo Żydów w zwierciadle sowieckiej propagandy
- Tomasz Merta we wspomnieniach najbliższych [POSŁUCHAJ]
***
Tytuł reportażu: "Strażnicy pamięci"
Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 10.05.2023
Godzina emisji: 22.05
gs/zch