Odkrywać historię, przywracać pamięć. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odkrywać historię, przywracać pamięć. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]
Z pasji do historii, z miłości do swojego miasta. Opowieści bohaterów reportażu Urszuli Żółtowskiej-TomaszewskiejFoto: Shutterstock/lumosajans

Hotelarz i organista – pierwszy bakcylem historii zaraził się od rodziców, drugi jest krewnym rotmistrza Witolda Pileckiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Strażnicy pamięci" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. 

Pierwszy z bohaterów z własnych środków stworzył największe prywatne muzeum. Kilka lat temu pięknie napisała o nim żona prezydenta Kaczorowskiego, że to kwintesencja polskości. Miała spędzić w nim dwadzieścia minut, wyszła po 6 godzinach. Z kolei drugi bohater jest honorowym kustoszem, bardem pieśni patriotycznych.

Przywrócić pamięć

Zarówno jeden, jak i drugi uwielbiają swoje miasto, czyli Ostrów Mazowiecką. Znakomite garnizonowe miasto z okresu międzywojennego. To tu w latach 30. stworzono aleję z pomnikami hetmanów i bohaterów. Figury są monumentalne. Wiele z tych pomników stoi do dziś. Niektóre odbudowano, bo padły zniszczone przez Sowietów. Dlaczego im tak zależy na tych działaniach? 

– W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej mamy unikalne zbiory na temat m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego czy Kresów – powiedział w reportażu Zbigniew Banaszek, założyciel instytucji. – To największe muzeum prywatne w Polsce. Jedyne, które posiada własny sztandar. Z jednej jego strony mamy logo oraz pewne znaczące daty, a z drugiej widnieje Matka Boska Ostrobramska i słowa Jana Pawła II: "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" – zauważył. 

Posłuchaj

30:12
Odkrywać historię, przywracać pamięć. Reportaż "Strażnicy pamięci" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Serwis specjalny pilecki.polskieradio.pl


***

Tytuł reportażu: "Strażnicy pamięci"
Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 10.05.2023
Godzina emisji: 22.05

gs/zch

Polecane