Zabawki, które podbijają świat. Historia Doroty Dziak [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zabawki, które podbijają świat. Historia Doroty Dziak [POSŁUCHAJ]
To tu powstają niezwykłe zabawkiFoto: Dorota Dziak

Jedna z jej babć była krawcową, po drugiej odziedziczyła maszynę – Łucznika z 1963 roku. To na niej od dziesięciu lat szyje z używanych tkanin zabawki. Dorota Dziak zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie zabawek z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą. I nie żałuje tej decyzji, bo jej materiałowe lisy, kury i żaby zawędrowały już na wszystkie kontynenty.

11 lat temu, gdy pierwszy syn miał pół roku, dostali zaproszenie na kinderbal. Dorota wybrała się do sklepu po prezent, ale nie znalazła tam nic godnego uwagi. Zawsze była osobą kreatywną, więc po powrocie do domu uszyła kota ze starej marynarki taty, chociaż nigdy wcześniej tego nie robiła. Prezent wzbudził zachwyt. I tak to się zaczęło. 

Przeczytaj także:


Posłuchaj

29:28
Prezent, który odmienił całe życie. Historia Doroty Dziak (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W ciągu tych 11 lat Dorota urodziła jeszcze dwoje dzieci, zaczęło być krucho z czasem, a zamówień wciąż przybywało. Trzeba się było na coś zdecydować: albo praca w biurze architektonicznym, albo szycie. Pomaga też mama, która doszywa zabawkom m.in. oczy, a tata wyremontował pracownię i stale reguluje maszynę do szycia. Ta zmiana w życiu Doroty nie mogłaby zaistnieć bez wsparcia najbliższych: męża oraz rodziców. – Fajnie, jak jest się docenionym przez środowisko, z którego się wychodzi, a robi się coś zupełnie innego. Myślę, że moja żona jest także dumna z tego, że ktoś dostrzegł szkice, które tworzy – ocenia rozmówca Magdy Skawińskiej. 

"Brzydkie zabawki" - reportaż Magdy Skawińskiej o Dorocie i pasji szycia zabawek z używanych tkanin/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Brzydkie zabawki" 
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 22.07

gs

Polecane