Toruńskie pierniki i rogale świętomarcińskie. Noc Muzeów na słodko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Toruńskie pierniki i rogale świętomarcińskie. Noc Muzeów na słodko
Podczas Nocy Muzeów można będzie także odwiedzić Muzeum Toruńskieo Piernika Foto: shutterstock/marketa1982

Pomysłów na spędzenie zbliżającej się Nocy Muzeów jest wiele. Zaproszenia dla zwiedzających płyną z wielu stron. Tym razem w Trójce sprawdzamy, co ciekawego będzie się działo w Muzeum Toruńskiego Piernika i Rogalowym Muzeum Poznania.

W sobotę, 13 maja, ulice wielu miast będą tętniły życiem do późnych godzin nocnych – a to za sprawą Nocy Muzeów, w której każdego roku chętnie biorą udział Polacy. W tym czasie wiele instytucji, nie tylko kulturalnych, otwiera swoje podwoje. Tak też będzie w przypadku Muzeum Toruńskiego Piernika. To wyjątkowe miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami, poprzez interakcję ze zwiedzającymi i bezpośredni kontakt z historyczną materią.


Muzeum Toruńskiego Piernika

 Za każdym razem ta noc jest dla nas wyjątkowa, bo pojawiają się prelekcje, spotkania, które dotyczą nowych tematów – mówi Krzysztof Lewandowski, przewodnik Muzeum.  W tym roku skupiamy się na ważnej dla nas rocznicy 260 lat słodkiej tradycji Fabryki Cukierniczej Kopernik. Między innymi zaprosimy na  prelekcję opowiadająca historię tej fabryki, która sięga osiemnastego wieku, czasów rodziny Weese, która rozpoczęła mały biznes. Z tak z małego warsztatu powstała manufaktura, później fabryka, która istnieje do dnia dzisiejszego.

W czasie zwiedzania goście nie tylko będą mieli okazję skosztowania i zapoznania się z technologią wyrobu pysznych pierników, ale także usłyszą niezwykle romantyczną historię, z którą związany jest kształt słynnych katarzynek.

 


Posłuchaj

6:29
O Muzeum Toruńskiego Piernika i atrakcjach na Noc Muzeów 2023 opowiada przewodnik Krzysztof Lewandowski (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rogalowe Muzeum Poznania

Noc Muzeów w Poznaniu odbędzie się co prawda tydzień później, bo 20 maja, jednak już teraz do jego zwiedzania zaprasza Szymon Walter. To muzeum to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury, które mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. – Jest to miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, gwarę oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem rogali świętomarcińskich – mówi gość Trójki. – Sztuka ich wyrobu nie jest taka łatwa, do tego stopnia, że poznaniacy rzadko zabierają się za wyrabianie, tego słodkiego przysmaku w domu, a ich wykonanie oddają w ręce cukiernikom.

Tradycyjnie rogale są wypiekane na Dzień Świętego Marcina, który przypada 11 listopada, a obchodzone jest od średniowiecza. Na szczęście w inne dni także można ich w Poznaniu skosztować i dowiedzieć się o ich historii zaglądając do Rogalowego Muzeum Poznania.

Czytaj też: 


Posłuchaj

6:25
O atrakcjach Rogalowego Muzeum Poznania opowiada Szymone Walter (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Krzysztof Lewandowski (Muzeum Toruńskiego Piernika), Szymon Walter (Rogalowe Muzeum Poznania)
Data emisji: 12.05.2023
Godzina emisji: 10.25, 11.15

aw


Polecane