Pałac w Poddębicach – perła renesansu w województwie łódzkim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Poddębicach – perła renesansu w województwie łódzkim
Podróżując po województwie łódzkim warto wybrać się do PoddębicFoto: 4 PM production/Shutterstock

Pałac w Poddębicach jest jednym z najpiękniejszych obiektów renesansowych w Polsce. Jego stan jest wynikiem remontu zakończonego w 2015 roku. Rewitalizacji poddano również okoliczny park, dzięki czemu miasto może pochwalić się unikatowym założeniem pałacowo-parkowym.

Pierwsze znane nam historyczne wzmianki o Poddębicach sięgają końca XIV wieku. Miejscowość rozwijała się pomału; jej rozbudowę przyspieszyło przejęcie majątku przez rodzinę Sanguszków. W XIX wieku miejscowość została znacznie zniszczona w wyniku pożaru. Odbudowa miasta miała miejsce pod koniec lat 90. owego stulecia. Późniejszy napływ płócienników i tkaczy pozwolił rozwinąć się również miejscowemu rzemiosłu.

Zlokalizowany obok obecnego pałacu dwór był pierwszą szlachecką budowlą w Poddębicach. Niewykluczone, że stanowił on podwalinę obecnej rezydencji. – Takie wnioski wysnuli między innymi archeolodzy po badaniach w 2011 roku, kiedy całe założenie było badane pod planowaną renowację – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników.

Najczęściej czytane:

Perła renesansu

Powstanie obecnego pałacu miało miejsce w XVII wieku. Budowę ok. 1610 roku zapoczątkował wojewoda rawski Zbigniew Grudziński, a najprawdopodobniej dokończył ją jego syn, Stefan. Pierwszą część prac realizowano do 1632 roku; w latach 40. tego samego stulecia do południowo-zachodniego narożnika obiektu dobudowano siedmioboczną kaplicę i podwyższono tamtejszą wieżę.

W połowie XVIII wieku miejscowość, w tym pałac, stały się własnością rodziny Sanguszków. Wtedy też, na polecenie księżnej Barbary Sanguszkowej, przeprowadzono przebudowę pałacu. Pół wieku później majątek przeszedł w ręce Ksawerego Zakrzewskiego, którego rodzina była właścicielem obiektu do II wojny światowej. Za sprawą jego potomka, Napoleona Zakrzewskiego, w latach 70. XIX wieku w pałacu powstało skrzydło w stylu renesansowym.

Pierwsze prace renowacyjne w pałacu przeprowadzono w latach 50. XX wieku. Trzy dekady później budynek stał się siedzibą Poddębickiego Domu Kultury i Sportu. Zakończony w 2015 roku remont przywrócił budowli dawną chwałę. Przy okazji prac przeprowadzono również rewitalizację pobliskiego parku. – Powstał wówczas tak zwany Ogród Zmysłów. Park został podzielony na pięć części, w których znajdziemy instalacje pomagające poznać otaczającą nas naturę poprzez słuch, dotyk, węch, wzrok i orientację w przestrzeni – tłumaczy Marek Gaworski.

Przy okazji wizyty w Poddębicach warto również odwiedzić pobliski dawny kościół. – Znajduje się w nim pijalnia wód ze źródła sięgającego głębokości około 2000 metrów – zachęca autor książek i przewodników.

Posłuchaj

4:10
Pałac w Poddębicach – perła renesansu w województwie łódzkim (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 11.05.2023
Godzina emisji: 9.37

qch

Polecane