Dramat białoruskiej opozycjonistki. Reportaż "Nuty dla Maszy" Janusza Deblessema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dramat białoruskiej opozycjonistki. Reportaż "Nuty dla Maszy" Janusza Deblessema
Maryja Kalesnikawa została skazana na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną Foto: PAP/Abaca

Maryja (Masza) Kalesnikawa stała się jedną z twarzy protestów towarzyszących wyborom prezydenckim na Białorusi w 2020 roku. Wspierała kandydatów opozycyjnych wobec Aleksandra Łukaszenki. To nie mogło skończyć się dobrze…

Maryja Kalesnikawa przez wiele lat mieszkała w Niemczech. Po jej udziale w protestach białoruskiej opozycji władze w Mińsku chciały ją deportować z kraju. Ona jednak nie zgodziła się na to, a na znak protestu podarła na granicy swój paszport. 

6 września 2021 roku sąd w Mińsku skazał Kalesnikawą na 11 lat pozbawienia wolności za udział w spisku i próbę obalenia władz. Pod koniec 2022 roku pojawiły się doniesienia, że opozycjonistka przeszła operację w szpitalu w Homlu, do którego została przewieziona z kolonii karnej. 

Nuty dla Maszy

Od ponad roku z Maszą nie ma kontaktu. Na listy nie odpowiada. Na wolności była flecistką i dyrygentką, stąd jej przyjaciele wpadli na pomysł, aby na 42. urodziny, które obchodzi 24 kwietnia, przesłać jej do więzienia nuty.

- Maryja przyśniła mi się dwa razy z rzędu. Przez tydzień nie opuszczała mnie ta myśl i czułam, że trzeba coś zrobić. Pomyślałam, że nuty to jest to, bo nie możemy przesłać ani pieniędzy, ani paczki - mówi jedna z bohaterek reportażu. 


Posłuchaj

14:51
"Nuty dla Maszy" Janusza Deblessema (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Zobacz też:

***

Tytuł reportażu: "Nuty dla Maszy"
Autor reportażu: Janusz Deblessem
Data emisji: 24.04.2024
Godzina emisji: 18.39

kc/mpkor

Polecane